Léon Foucault dokázal, že Zem sa točí okolo svojej osi

Foulcault doodle
Google si animáciou pripomína 194. výročie narodenia fyzika Léona Foucaulta. Foto: google.com

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Na úvodnej stránke vyhľadávača Google v stredu užívatelia môžu nájsť animáciu kyvadla. Internetový gigant si tak pripomína 194. výročie narodenia francúzskeho fyzika Léona Foucaulta.

Foulcault doodle
Foto: britannica.com

Jean-Bernard-Léon Foucault, ako sa tento významný vedec volal celým menom, sa narodil 18. septembra 1819 v Paríži. Pôvodne z neho mal byť lekár, no jeho hlavným záujmom sa stala fyzika.

Spolu s kolegom Armandom Fizeauom sa venoval skúmaniu svetla a tepla. V roku 1850 zistil, že svetlo sa vo vode pohybuje pomalšie, ako vo vzduchu. V tom istom roku zmeral aj rýchlosť svetla, a to s neuveriteľnou presnosťou, keď sa jeho nameraná hodnota priblížila k reálnej hodnote až na jedno percento.

V roku 1851 Foucault dokázal, že Zem sa točí okolo svojej vlastnej osi. Spravil to pomocou ťažkej kovovej gule, zavesenej na 67 metrov dlhom drôte, dnes známom ako „Foucaultovo kyvadlo“. Kyvadlo sa stále hojdá po rovnakej vertikálnej dráhe, no tá sa pomaly mení, čo závisí od geografickej polohy kyvadla. Na dôkaz rotácie Zeme neskôr využil aj gyroskop.

Za tento experiment mu v roku 1955 londýnska Kráľovská spoločnosť udelila medailu a z Foucaulta sa stal fyzikálny asistent v parížskom observatóriu. Medzi jeho ďalšie úspechy patrí aj objav takzvaných „Foucaultových prúdov“, alebo vírivých prúdov v magnetickom poli, vylepšenie zrkadla v teleskope, či jednoduchá, no presná metóda zisťovania nedostatkov povrchu zrkadiel teleskopov.

Informácie pochádzajú zo stránky britannica.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom