Ľudia sa sťažujú na formuláciu otázok. Nechápu ich

Referendum
Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – V bratislavskej mestskej časti Petržalka bola dopoludnia účasť na dnešnom referende približne desať percent, uviedol pre agentúru SITA petržalský hovorca Ľubomír Andrassy, podľa ktorého majú zriadených 55 okrskov a voliť môže 105000občanov.

Okrskové komisie dnes podľa neho najčastejšie riešia problém s tým, že ľudia majú podozrenie, či sú hlasovacie lístky, ktoré dostanú do ruky, naozaj pravé. Otázky totiž podľa Andrassyho nie sú totožné s tými, ktoré politici pred referendom prezentovali v médiách. Podľa voličov ich politici veľmi zjednodušovali, obzvlášť pri otázke automobilov ústavných činiteľov a poslaneckej imunity. Otázky na referendových lístkoch sú podľa nich formulované príliš zložito a občan komplikovane hľadá, v ktorej referendovej otázke je napríklad skrytá imunita či automobily, dodal Andrassy.

V referendových miestnostiach je podľa Andrassyho dnes možno opticky väčší počet oprávnených voličov, ale je to zapríčinené tým, že v referende je o polovicu okrskov menej ako bolo pri posledných voľbách. Voliť chodia v Petržalke najmä mladí a stredná generácia. Svoj hlas v referende odovzdal aj jeden pacient hospitalizovaný v nemocnici na Antolskej ulici. Chcel voliť ešte jeden, ale nemal hlasovací preukaz.

V Petržalke je podľa hovorcu celý deň zriadený stály štáb, na ktorý sa ľudia môžu obracať s podnetmi a sťažnosťami. Zatiaľ riešili jednu – volič sa sťažoval na členku okrskovej komisie, ktorá mala vo volebnej miestnosti psa. „Urobili sme opatrenia, aby tam pes nebol,“ uviedol Andrassy. Priebeh referenda je podľa neho pokojný.

Ako pre agentúru SITA uviedla sociálna pracovníčka domova Senium Ľubomíra Holincová, záujem o referendum je oveľa nižší než o tohtoročné parlamentné voľby, na ktorých sa zúčastnilo okolo 80 obyvateľov domova. „Keď môžu krúžkovať ľudí, ktorých poznajú, záujem je vyšší. Ale toto boli dosť ťažké otázky pre dôchodcov, mnohým nerozumeli. Hlavne tej poslednej otázke, čo sa týka tlačového zákona,“ povedala Holincová s tým, že pracovníci domova im otázky vysvetľovali. Agentúrou SITA oslovení obyvatelia domova uviedli, že sa na referende zúčastnili, pretože to považujú za svoju povinnosť.

Obyvatelia domova dôchodcov Senium tvorili v 31. okrsku, do ktorého okrem domova patria aj štyri ulice sídliska Fončorda, za prvé tri hodiny referenda väčšinu zúčastnených. Podľa predsedníčky okrskovej komisie Aleny Kimleovej je účasť zatiaľ veľmi nízka. „Myslím si, že viac ľudí príde večer,“ uviedla predsedníčka.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Andrassy