Matovičovci kandidáta na šéfa NKÚ podporia, ale posledný raz

NKÚ
Najvyšší kontrolný úrad SR Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) podporia nominanta SaS Vladimíra Klimeša v tajných voľbách na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ale je to poslednýkrát, čo opoziční kandidát na tento úrad získa ich podporu.

Ako povedal dnes pred novinármi predseda OĽaNO Igor Matovič, ak Klimeš zvolený nebude, pretože pravica si v tajných voľbách robí podrazy, v ďalších voľbách už opozičného kandidáta nepodporí.

V prípade ďalšej voľby OĽaNO podporí len takého kandidáta, ktorý vzíde z verejného výberového konania, ktoré zorganizujú spoločne všetky opozičné strany. „Veríme, že takto vybraný kandidát získa deklarovanú podporu vládneho Smeru,“ povedal Matovič.

Igor matovic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa neho vedúce posty vo verejnej správe by mali zastávať nezávislí odborníci a nie stranícki nominanti a tento postoj je v súlade s touto ich ideou. „Náš postoj je zároveň účinnou obranou proti akýmkoľvek hrám politických strán pri takom dôležitom poste ako je predseda NKÚ,“ dodal.

Podľa Matoviča v prípade nezvolenia Klimeša by mala vzniknúť desaťčlenná výberová komisia, v ktorej by mala každá strana jedného zástupcu a ďalších päť jej členov by vybrali zástupcovia organizácií, ktoré sa venujú transparentnosti. „To znamená, že by sa musela nájsť zhoda celej komisie,“ uviedol Matovič.

Voľbu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) predseda parlamentu Pavol Paška nezaradil na októbrovú schôdzu národnej rady, o novom šéfovi inštitúcie budú poslanci pravdepodobne rozhodovať až v decembri. Doterajší opozičný kandidát na post predsedu NKÚ Kamil Krnáč nezískal na uplynulých schôdzach v dvoch tajných voľbách dostatočný počet hlasov.

Novým kandidátom, ktorého predstavila SaS, je Vladimír Klimeš. Smer-SD síce slovami predsedu Roberta Fica podporuje, aby šéfa NKÚ navrhla opozícia, zahlasuje však iba za kandidáta, za ktorým budú stáť všetky opozičné subjekty. Krnáč mal formálne podporu všetkých opozičných poslaneckých klubov, nezískal však všetky opozičné hlasy.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podľa predsedu jej poslaneckého klubu Juraja Miškova považuje rozhodnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) za správne. Ako povedal Miškov pre agentúru SITA, podľa dohody opozičných strán právo nominovať kandidáta na predsedu NKÚ patrí SaS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičKamil KrnáčPavol Paškavladimír klimeš
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti