Metinvest poprel, že kúpil U.S. Steel Košice

U.S. Steel
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Ukrajinský ťažobný gigant a výrobca ocele Metinvest v pondelok poprel, že sa dohodol na kúpe spoločnosti U. S. Steel Košice.

„Nekúpili sme,“ uviedol pre agentúru Reuters hovorca spoločnosti Metinvest Ivan Šmidik. Podľa denníka Hospodárske noviny mali firmy zmluvu o predaji uzavrieť v piatok večer vo Viedni.

Poprel to však aj hovorca košických oceliarní Ján Bača s tým, že situácia sa zatiaľ nezmenila. „Máme ponuky a korporácia ich vyhodnocuje,“ skonštatoval.

Americká materská spoločnosť podniku U. S. Steel Košice (USSK), firma United States Steel Corporation, začiatkom minulého týždňa informovala, že dostala ponuky na odkúpenie košického hutníckeho kombinátu. „Dostali sme ponuky týkajúce sa U. S. Steel Košice, keďže má dobré finančné výsledky a strategickú pozíciu v regióne,“ uviedol vtedy hovorca spoločnosti Ján Bača. Odmietol však konkretizovať, koľko dostali ponúk a od ktorých subjektov.

Najďalej v rokovaniach však podľa denníka Hospodárske noviny pokročil práve Metinvest, ktorý patrí do skupiny System Capital Management oceliarskeho magnáta Rinata Achmetovova. Jeho ľudia mali navštíviť košický podnik už v júni. Achmetov je u nás známejší ako prezident futbalového klubu Šachťor Doneck.

Spoločnosť U.S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U.S. Steel Corporation v júni roku 2000. V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel. Hlavnou činnosťou U. S. Steel Košice je výroba ocele, plochých valcovaných výrobkov z ocele, špirálovo zvarovaných rúr a radiátorov. Spolu zamestnáva približne 11 tisíc pracovníkov.

Minulý rok skončili v strate

Slovenská divízia U.S. Steel ukončila rok 2011 s čistou stratou vo výške 24,77 mil. eur. V roku 2010 spoločnosť ešte dosiahla kladný hospodársky výsledok v objeme vyše 95 mil. eur.

Ako ďalej vyplýva z informácií, ktoré U.S. Steel Košice (USSK) zverejnil vo svojej výročnej správe, tržby spoločnosti vlani mierne poklesli z 2,621 mld. eur v roku 2010 na minuloročných 2,605 mld. eur.

„Finančný výsledok za rok 2011 odráža pokračujúcu nestabilitu ekonomického prostredia v Európe a negatívny dopad nárastu cien surovín a energie v roku 2011, ktoré boli v porovnaní s rokom 2010 čiastočne kompenzované priaznivým vývojom predajných cien,“ komentuje spoločnosť dosiahnuté výsledky.

Zisk U.S. Steel Corp sa zdvojnásobil

Zisk U.S. Steel Corp za tretí kvartál pohodlne prekonal odhad analytikov, ale spoločnosť upozornila, že výsledky za terajší štvrťrok negatívne ovplyvní spomalenie globálnej ekonomiky.

Čistý zisk U.S. Steel Corp sa v treťom štvrťroku zdvojnásobil na 44 mil. USD, čiže 28 centov na akciu z úrovne 22 mil. USD, čiže 15 centov na akciu v rovnakom štvrťroku minulého roka.

Tržby však klesli o 8 % na 4,7 mld. USD. Upravený zisk spoločnosti bol 23 centov na akciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rinat Achmetov
Firmy a inštitúcie U.S. Steel