Ministri EÚ vyzvali Rusko, aby prepustilo ukrajinskú vojačku

BRUSEL 9. februára (WEBNOVINY) – Účastníci pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli odštartovali kampaň za prepustenie ukrajinskej vojačky a poslankyne tamojšieho parlamentu Nade Savčenkovej, ktorú zadržiavajú v Rusku pre údajný podiel na zavraždení dvoch ruských novinárov na nepokojnom východe Ukrajiny.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Štrnásti ministri zahraničných vecí spoločne s francúzskym veľvyslancom pri EÚ držali v rukách fotografie s jej podobizňou a vyzývali na oslobodenie „ilegálne unesenej ukrajinskej pilotky“. Savčenkovej sa minulú stredu zastalo aj ministerstvo zahraničných vecí USA, podľa ktorého jej život „visí na vážkach“ po takmer dvojmesačnej hladovke na protest proti podmienkam väzby.

Východ Ukrajiny je pod paľbou, ľudia sú v úkrytoch

Tridsaťtriročná Savčenková je dôstojníčkou ukrajinského vojenského letectva a v minulosti sa zúčastnila aj na misii v Iraku. Podľa Kyjeva ju v lete 2014 zadržali separatisti na východe Ukrajiny, ktorí ju následne vydali do Ruska. Moskva však tvrdí, že hranicu prešla dobrovoľne, bez dokladov a v prestrojení za utečenkyňu. Savčekovú v októbri zvolili za poslankyňu ukrajinského parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom