MS v hokeji 2021: Slovensko viedlo 1:0, ale Švédsko otočilo výsledok a stále je v hre o štvrťfinále (video+foto)

MS v hokeji 2021: Švédsko - Slovensko, Róbert Lantoši
Švéd Magnus Nygren v súboji so slovenským útočníkom Róbertom Lantošim počas zápasu na MS v hokeji 2021. Riga, 30. máj 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 30. mája 21:56

Slovenskí hokejisti vo svojom šiestom zápase v A-skupine na svetovom šampionáte v lotyšskej Rige podľahli Švédom 1:3 a stále nemajú istotu štvrťfinále. Najlepšími hráčmi duelu v Olympijskom športovom centre boli obaja brankári Adam Húska a Adam Reideborn.

V tabuľke A-skupiny sú Slováci spoločne s Rusmi a Švajčiarmi naďalej v prvej trojke tímov, ktoré získali po 12 bodov. Švédi na štvrtom mieste zaostávajú o tri body, ale udržali si šancu na postup do osmičky najlepších. Česi na piatom mieste majú o ďalší bod menej.

Viac o téme: MS v hokeji 2021

Zverenci trénera Craiga Ramsayho v prvých troch dueloch nezaváhali, keď postupne zdolali Bielorusov (5:2), Britov (2:1) a prekvapujúco aj Rusov (3:1), ale vo štvrtok schytali debakel od Švajčiarov (1:8). V sobotu však triumfovali v dôležitom súboji s Dánskom (2:0).

„Tri korunky“ svoje úvodné dva zápasy prekvapujúco prehrali (Dánsko – 3:4, Bielorusko – 0:1), ale potom si napravili chuť vysokým víťazstvom nad Švajčiarskom 7:0. Vo štvrtok však zbabrali dobre rozbehnutý súboj s Českom, v ktorom po dvoch tretinách viedli 2:0, no nakoniec prehrali 2:4. Pozíciu favorita potvrdili v stretnutí proti Veľkej Británii (4:1).

Posledný zápas v A-skupine zohrajú slovenskí hokejisti v utorok 1. júna od 15.15 h SELČ práve proti Čechom. Za istých okolností Slováci môžu mať istotu postupu už pred týmto duelom, ale to závisí od výsledkov pondelkových zápasov.

23:44 V. Olofsson – 2 min. (podrazenie)
28:07 P. Cehlárik – 2 min. (držanie hokejky)
33:14 M. Roman – 2 min. (držanie)
35:44 F. Hållander – 2 min. (držanie)
50:06 A. Jánošík – 2 min. (nedovolené bránenie)
55:57 M. Nygren – 2 min. (seknutie)
58:56 J. Frödén – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 29:30, vylúčenia: 5:3 na 2 min. presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodcovia: A. Schräder (Nem.), M. Tscherrig (Švaj.) – D. Obwegeser (Švaj.), E. Seewald (Rak.)

Švédsko: Reideborn – Tömmernes, Nygren, Dahlbeck, Sellgren, Pilut, Pudas, Lööv – P. Lindholm, O. Lindberg, Rakell – A. Kempe, Sörensen, M. Kempe – Lundeström, Hållander, Olofsson – Friberg, Frödén, Wingerli – Rasmussen
Slovensko: Húska – Gernát, Kňažko, Gachulinec, Rosandič, Bučko, Ďaloga, Grman, Jánošík – Cehlárik, Hrivík, Lantoši – Studenič, Krištof, Pospíšil – Skalický, Roman, Kelemen – Slafkovský, Buc, Liška

Švédi mali najhorší štart do turnaja majstrovstiev sveta po 60 rokoch. Pri zachovaní si štvrťfinálovej vízie potrebovali proti Slovákom bezpodmienečne bodovať naplno.

Lenže od úvodu zápasu mali viac z hry aj väčšie príležitosti Slováci. V ich bránke nastúpil prvýkrát v Rige Húska. V úvodnej desaťminútovke mali šance Kelemen, Hrivík aj Studenič a posledný menovaný hráč v 13. min dokonca nastrelil žŕdku s prispením brankára Švédov Reideborna.

Slováci sa napokon dočkali gólu 52 sekúnd pred koncom prvej tretiny. Peter Cehlárik nahodil puk smerom k bránke súpera a obranca Nygren ho ramenom nechtiac usmernil za Reideborna – 0:1.

Aj v druhej tretine slovenskí hokejisti pokračovali v aktívnej hre, ale gól nestrelili. Naopak jeden inkasovali. Vylúčenie Cehlárika v 29. min Švédi ešte nepotrestali, ale pár sekúnd po jeho návrate na ľad vyrovnal Marcus Sörensen. Puk dostal za chrbát Húsku bejzbalovým spôsobom zo vzduchu – 1:1.

Rozhodcovia chvíľu skúmali oprávnenosť uznania gólu na videu, ale napokon usúdili, že všetko bolo v duchu pravidiel a hokejka Sörensena nebola v čase jeho gólového úderu nad konštrukciou bránky.

„Puk skákal okolo nášho bránkoviska a dotlačili ho tam. Mali aj kúsok šťastia, ale na našom odhodlaní sa nič nemení. Chceme vyhrať tento zápas,“ uviedol po druhej tretine obranca Adam Jánošík pre RTVS. Streliť rozdielový gól mohli zverenci trénera Ramsayho v 38. min, keď si štvrtý útok vytvoril veľký tlak pred švédskou bránkou. Dve či tri šance sa však gólom neskončili.

V tretej tretine ukázali obaja brankári veľké zákroky, ale v 52. min Húska po druhý raz kapituloval. Pri vylúčení Jánošíka Švédi v presilovej hre vystupňovali tlak a po minúte v útočnom pásme Slovákov napokon útočník Buffala Victor Olofsson prestrelil Húsku – 2:1.

Slovenskí hokejisti nekapitulovali a vrhli všetky sily do útoku. Šanca na vyrovnanie sa naskytla najmä pri vylúčení Nygrena, ale dve dobré strely Lantošiho sa gólom neskončili. V samom závere šiel na trestnú lavicu ešte jeden Švéd Frödén a slovenskí hokejisti sa rozhodli pre hru bez brankára šiestich proti štyrom. Tá im však nevyšla.

Dvanásť sekúnd pre koncom tretej tretiny pečatil víťazstvo Švédska do prázdnej bránky Isac Lundeström – 3:1.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Andrej Podkonický (asistent trénera SR): „Bol to vyrovnaný zápas. Inkasovali sme pri vylúčení, keď sme hrali v obrannej tretine takmer celé dve minúty… Podali sme však veľmi dobrý výkon, mali sme šance v závere, ale vyrovnávajúci gól neprišiel. Potrebovali sme streliť druhý gól za stavu 1:1, dali ho však Švédi. Hokej sa hrá na góly. Brankár Húska chytal pri svojom debute fantasticky. Podržal nás vo veľkých šanciach, ktoré si Švédi utvorili. Podal výborný výkon. Stále máme hlavy hore a máme to vo vlastných rukách.“

Juraj Slafkovský (útočník SR): „Je to výborná skúsenosť, aj také zápasy musia byť. Stane sa, že prehráme o gól – dva, aj keď hráme dobre. Verím, že sa z toho poučíme a vezmeme body Čechom.“