Na bratislavskom letisku neobmedzili prevádzku pre návštevu pápeža, nemali ani žiadne meškania letov

PÁPEŽ: Pricestoval na Slovensko
Pápež František vystupuje z lietadla počas oficiálneho prijatia pápeža na bratislavskom letisku. Bratislava, 12. september 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave v súvislosti so štvordňovou návštevou pápeža Františka na Slovensku od 12. do 15. septembra nebola obmedzená prevádzka pravidelných ani charterových liniek a z tohto dôvodu neevidovali žiadne meškania letov.

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca bratislavského letiska Matúš Hrabovský, v spojitosti s dopravnými obmedzeniami nemajú ani informácie, že by cestujúci pre uzáveru ciest zmeškali svoje odlety.

Dva mesiace plánovania

„Príletu pápeža Františka predchádzali takmer dva mesiace intenzívneho plánovania a koordinácie našich zložiek s predstaviteľmi Kancelárie prezidenta SR, Úradu na ochranu ústavných činiteľov, so zástupcami leteckej spoločnosti Alitalia a s mnohými ďalšími,“ informoval Hrabovský.

Podobné lety podľa neho totiž okrem najvyššieho štandardu bezpečnosti musia spĺňať aj prísne protokolárne požiadavky, doladené tak musia byť aj najmenšie detaily.

„Špeciálnym požiadavkám a dôkladnej kontrole podliehal napríklad catering na palube lietadla pri prelete pápeža z Bratislavy do Košíc a naspäť. Do vybavenia príletu boli zapojené takmer všetky prevádzkové zložky letiska a prítomná bola väčšina nášho personálu,“ priblížil hovorca bratislavského letiska.

Lety vybavoval aj zástupca Alitalia

Vybavenie letov Svätého Otca pomáhal priamo pri lietadle koordinovať aj zástupca spoločnosti Alitalia. Vybavovanie letov významných štátnych alebo cirkevných predstaviteľov je podľa letiska diametrálne odlišné od vybavenia bežných letov.

Delegáciám je spravidla umožnený vjazd vozidiel priamo ku lietadlu, prílet a odlet často sprevádzajú rôzne ceremoniály. Vysoké nároky sa kladú na ich rýchle a bezpečné vybavenie pre zabezpečenie najvyššieho možného komfortu cestujúcich,“ upozornil Hrabovský. Tieto lety sú teda z organizačného hľadiska zložitejšie, letisko však už má s ich vybavovaním množstvo skúseností.

Lietadlo nesie meno básnika

Pápež František so sprievodom počas celej svojej návštevy na Slovensku využíval výhradne lietadlo Airbus A320-216 EI-DTM talianskej národnej leteckej spoločnosti Alitalia.

Týmto lietadlom pricestoval do Bratislavy v nedeľu 12. septembra, letel s ním v utorok aj do Košíc a späť do hlavného mesta a v stredu popoludní s ním aj odletí naspäť do Ríma. Posádka letov s pápežom má približne pätnásť členov, lietadlo nesie meno Giuseppe Ungaretti po slávnom talianskom básnikovi.

Letisko v Bratislave plánovalo v stredu vybaviť osemnásť civilných letov pravidelných a charterových liniek, z toho desať na prílete a osem na odlete. Veľkú väčšinu z nich, okrem štyroch letov, až po plánovanom odlete lietadla s pápežom zo Slovenska o 13:45.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matúš HrabovskýPápež František
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika