Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
včela
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
8. 09. 2019 11:25 PoľnohospodárstvoSlovensko od NasVidiek.skSITA

Európe hrozí 75-percentný úbytok hmyzu, podľa Hojsíka za to môže aj používanie hnojív a pesticídov

Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie tento týždeň schválil iniciatívu slovenského europoslanca za Progresívne Slovensko a ekológa Martina Hojsíka na zastavenie úbytku hmyzu a opeľovačov. Iniciatíva bude zahŕňať celoeurópsky monitoring opeľovačov za päť miliónov eur. Agentúru SITA o tom informoval Hojsíkov poradca Ľuboš Konečný.

Európe podľa Hojsíka hrozí 75-percentný úbytok hmyzu. „Rozhodne sa nerozprávame o probléme vyskytujúcom sa len v niekoľko regiónoch či krajinách. Úbytok opeľovačov a užitočného hmyzu je kontinentálny až globálny problém ekologického, ale aj spoločensky-ekonomického rázu,“ konštatoval Hojsík.

Vedci sa podľa neho zhodujú, že veľký podiel na tomto alarmujúcom trende nesie ľudská aktivita a súčasný spôsob produkcie. „Veľmi intenzívne si pod sebou pílime konár,“ zdôraznil Hojsík. Žiada pritom, aby boli výsledné výstupy z monitoringu opeľovačov zahrnuté do novej spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Prílišné používanie chemických pesticídov, hnojív a iných škodlivých látok v intenzívnom poľnohospodárstve patria totiž k hlavným faktorom spôsobujúcim úbytok hmyzu. „Ide o komplexný problém, ktorý si vyžaduje komplexné riešenie, a ktorý chcem v rámci svojho mandátu riešiť,“ uzavrel Hojsík.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X