Matovič zostáva vo funkcii premiéra, za jeho odvolanie hlasovalo len 47 poslancov (video)

Igor Matovič, Milan Krajniak
Zľava v popredí: Predseda vlády SR Igor Matovič a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak počas rokovania mimoriadnej 10. schôdze Národnej rady SR k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Igorovi Matovičovi. Bratislava 23. júl 2020. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 24. júla, 5:59

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) podržali Igora Matoviča (OĽaNO) vo funkcii predsedu vlády. Za vyslovenie nedôvery premiérovi totiž hlasovalo 47 členov zákonodarného orgánu a 78 bolo proti, nezdržal sa nikto. Za odchod Matoviča z funkcie sa nevyslovil ani jeden poslanec vládnej koalície.

Na odvolanie premiéra je pritom potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov parlamentu, teda minimálne 76. Návrh na odvolanie Matoviča z funkcie predložili opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) so skupinou nezaradených poslancov okolo podpredsedu NR SR Petra Pellegriniho pre kauzu jeho diplomovej práce. Schôdza sa začala vo štvrtok 23. júla o 10:00 a s výnimkou dvojhodinovej obedňajšej prestávky trvala vyše 19 hodín.

Za odvolanie Matoviča hlasovali poslanci opozičných strán Smer-SD, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko a nezaradení poslanci. Proti boli zákonodarci vládnych strán Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Sloboda a Solidarita (SaS), Za ľudí.

Naživo z Národnej rady SR

Rokujú aj po 19. hodine

Dôvodom pre posunutie schôdze bola neúčasť všetkých opozičných poslancov v Národnej rade SR (NR SR). Na štvrtkovej tlačovej konferencii v budove NR SR to povedal predseda poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Michal Šipoš.

Koaliční poslanci preto podľa jeho slov v tejto súvislosti opustili rokovaciu sálu. Zároveň potvrdil, že na najbližšie rokovanie o 11:14 budú koaliční poslanci v pléne a NR SR tak bude uznášaniaschopná.

„Dnešná opozícia si neplní svoju prácu. Minimálne šiesti opoziční poslanci totiž neboli v parlamente. Chceli sme ukázať symbolické gesto, kedy nám to súčasná opozícia spravila pri odvolávaní vtedajšieho premiéra Petra Pellegriniho. Na najbližší termín rokovania o 11:14 však budeme prítomní v sále,“ priblížil Šipoš.

Viac o téme: Matovičova diplomová práca

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský potvrdil, že rokovanie vo štvrtok bude pokračovať aj po 19:00. „Je veľmi pravdepodobné, že budeme rokovať aj v nočných hodinách,“ dodal.

Podpredseda opozičnej strany Smer-SD Ľuboš Blaha považuje túto „obštrukciu“ koaličných poslancov za dôkaz detinskosti vlády. „Ak chcú pokračovať v týchto obštrukciách, tak nech sa páči. My v Smere chceme túto schôdzu riadne otvoriť, vystúpiť v nej, viesť slušnú diskusiu a dať premiérovi priestor na to, aby sa obhájil,“ ozrejmil Blaha.

Nenaplnené sľuby a spackaný samit

Návrh na vyslovenie nedôvery predložil Juraj Blanár (Smer-SD). Ako dôvody uviedol nenaplnenie jeho sľubov, odklon od programového vyhlásenia vlády či pre „spackaný bruselský samit“.

Blanár zároveň ozrejmil, že požiadavka na vyslovenie nedôvery Matovičovi nie je len pre jeho diplomovú prácu, ale tiež pre to, že „celá jeho politická kariéra je založená na podvode, klamstvách a útokoch a krivých obvineniach na politických oponentov“.

„Mrzí ma, že tento návrh sme museli podať v deň, kedy si Slovensko pripomínalo 140. výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika. Inak to však nešlo, lebo v čele vlády stojí nekompetentný človek,“ uviedol opozičný poslanec. Kauzu Matovičovej diplomovej práce považuje za „vrchol premiérovho správania sa“.

Blanár v úvodnom slove spomenul hlavné dôvody, na základe ktorých chcú premiéra odvolať z funkcie. Podľa jeho slov ide o neplnenie sľubu predsedu vlády vykonávať funkciu čestne, svedomito a v záujme občanov; odklon od programového vyhlásenia vlády; nepripravenosť na menežovanie plnenia ústavných povinností vlády; neexistencia ucelenejšej stratégie postupu transformácie spoločnosti a ekonomiky po kríze a „spackaný bruselský samit“.

„Výsledkom prvých štyroch mesiacov neprofesionálnej práce Igora Matoviča sú katastrofálne predpovede vývoja verejných financií. Predpokladá sa aj rast nezamestnanosti a s tým súvisiace obmedzovanie pracovno-právnej ochrany zamestnancov a ich sociálnych práv. Uvedené skutočnosti preukazujú dôvodnosť uplatnenia najvyššieho ústavného dôsledku zodpovednostného vzťahu medzi NR SR a predsedom vlády,“ priblížil Blanár.

Návrh opozície je podľa Matoviča „veľmi slabučký“

Opozičný návrh na odvolanie predsedu vlády z funkcie považuje premiér Matovič za „veľmi slabučký“. Ako vo štvrtok povedal médiám v budove Národnej rady SR (NR SR), návrh, ktorý v mene 39 opozičných poslancov v pléne predniesol smerák Blanár je „historicky najslabším odôvodnením odvolávania člena vlády“.

Premiéra zároveň mrzí, že na jeho odvolávanie nenabrali odvahu predseda Smeru-SD Robert Fico či podpredseda parlamentu a líder vznikajúcej strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini. Matovič zopakoval, že koaliční poslanci by mali pri jeho odvolávaní hlasovať v súlade so svojim svedomím a presvedčením.

„Som pripravený na všetky scenáre. Počas včerajšej tlačovky som si dokonca predstavil situáciu, že by mi dnes poslanci dôveru nevyslovili a celkom sa mi tá predstava páčila. Možno by ma niekto zbavil istého bremena, no na druhej strane zodpovednosť káže zabojovať,“ uviedol Matovič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Návrh podľa premiéra predložili ľudia bez morálnej autority, ktorí sú zodpovední za absolútny rozklad Slovenska. „Hodnotiť našu vládu idú ľudia, ktorí 12 rokov rozkrádali štátny rozpočet. Nehanbíte sa, páni? Myslíte si, že máte morálne právo dnes niekoho súdiť? Naozaj nemáte Boha pri sebe? Myslel som si, že budete štyri roky tíško šúchať nohami a čakať, kým vám na dvere zaklope NAKA,“ uviedol v rozprave v pléne. Dôvody, ktoré uviedol Blanár na jeho odvolanie, označil za klamstvá a výmysly.

Poukázal taktiež na to, že odídenci zo Smeru-SD okolo Petra Pellegriniho v skutočnosti aj naďalej spolupracujú so svojou materskou stranou, o čom svedčí aj zvolanie tejto mimoriadnej schôdze. Podľa Matoviča hrajú na svojich voličov „obyčajné divadielko“.

„Úlohou súčasnej vládnej garnitúry je a bude dohliadať na vás, aby ste sa nedostali k štátnym peniazom, lebo by ste väčšinu z nich rozkradli. Táto úloha koalície bude pokračovať bez ohľadu na to, či budem, alebo nebudem predsedom vlády,“ vyhlásil Matovič. Premiér taktiež zopakoval, že do štvrtka 16. júla žil v presvedčení, že jeho diplomová práca je napísaná v poriadku, a rovnako v nej aj správne cituje.

Falošná zmena podľa Pellegriniho

Podpredseda parlamentu Grendel označil písomný návrh opozície na odvolanie Matoviča za slabý. Podľa neho je ako „nedostatočne vylúhovaný čaj“. „Tento návrh je viac voda ako čaj, pretože stojí na vode,“ podotkol Grendel.

Podľa neho opozícia nahádzala do jedného hrnčeka všetko, čo našla v kuchyni a „čakala, že jej to ľudia zožerú“. Grendel politikom opozície pripomenul, že ako koaliční partneri mlčali pri rigoróznej práci bývalého šéfa parlamentu Andreja Danka.

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (vznikajúca strana Hlas – sociálna demokracia) v rozprave vyhlásil, že súčasný premiér je „falošnou zmenou“.

Podľa neho by mal Matovič odísť z čela vlády, lebo môže napáchať morálne, ekonomické a zahraničnopolitické škody. Hnutie OĽaNO by malo podľa Pellegriniho ponúknuť iného premiéra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pellegrini Matovičovi pripomenul, že ako opozičný politik nazýval pri podobnej kauze bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) „kovaným zlodejom“.

Oligarchovia sú nervózni

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v parlamentnej diskusii povedal, že niektorí oligarchovia sú nervózni, pretože súčasná vláda vybavila v Bruseli viac ako 40 miliárd eur a tieto peniaze prerozdelí bez toho, aby skončili vo vreckách oligarchov.

Ministra v návrhu na odvolanie premiéra zaujalo tvrdenie opozície, že Matovič má problémy s integritou.

Krajniak v tejto súvislosti podpredsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu povedal, či je integrálne a poctivé, že začal budovať novú stranu, keď je Robert Fico (Smer-SD) „starý, opotrebovaný“ politik a pritom vďaka Ficovi bol v minulosti štátnym tajomníkom, ministrom, predsedom parlamentu, vicepremiérom a premiérom.

Smer a Hlas Smeru

Vicepremiér a minister financií Eduard Heger (OĽaNO) iniciátorom odvolania premiéra strane Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a vznikajúcej strane Hlas – sociálna demokracia povedal, že sú „poskokovia oligarchov“.

Podarí sa opozícii podľa vás odvolať premiéra Matoviča?

Vy ste Smer a Hlas Smeru. Ak treba, tak sa hneď spojíte. Zavádzate, klamete. Doteraz ste ľudí okrádali o lepšiu budúcnosť,“ vyhlásil. Heger odmietol, že bývalá vláda zanechala krajinu v „skvelom stave“. Podľa ministra financií Slovensko malo v regióne najvyššiu nezamestnanosť a najhoršie výsledky v ekonomickom raste v porovnaní s okolitými krajinami. „My sme mali znižovanie rastu a väčší prepad ako Česká republika,“ povedal Heger.

Poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) sa v reakcii na vystúpenie Hegera spýtal, kde je jeho boj proti gorilám. „Vy hovoríte, čo idete robiť a odovzdáte zdravotníctvo Pente,“ povedal Kamenický. Nezaradený poslanec Erik Tomáš o tvrdení Krajniaka, že oligarchovia sú nervózni, lebo sa im neujdú peniaze z Bruselu, povedal, že teraz „sa tešia“ iní oligarchovia.

Na odvolanie potrebujú 76 hlasov

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) čelil vo štvrtok v parlamente návrhu na odvolanie z funkcie. Primárnym motívom bola kauza jeho diplomovej práce. Odvolanie premiéra tak prišlo po 123 dňoch fungovania vlády.

Návrh podala strana Smer-SD spolu s poslancami zo vznikajúcej strany Petra Pellegriniho Hlas – sociálna demokracia.

„Premiérovi sme dali čas, aby kvôli kauze svojej diplomovej práce odstúpil z funkcie. Kvôli svojmu plagiátorstvu sám seba označil za zlodeja a niekoľkokrát o svojej práci klamal. Predsedom vlády Slovenskej republiky nemôže byť zlodej a klamár. Keďže Igor Matovič neodstúpil, v spolupráci s ďalšími opozičnými poslancami sme pripravení iniciovať mimoriadnu schôdzu s návrhom na jeho odvolanie,“ uviedol Pellegrini.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerErik TomášIgor MatovičLadislav KamenickýMilan KrajniakPeter PčolinskýPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaSMER-SD