Video: Pellegriniho obhajovala hŕstka koaličných poslancov, rozprava trvala vyše desať hodín (aktualizované)

NR SR: Rokovanie 48. schôdze, Peter Pellegrini
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 13. septembra 23:29

Mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa chce opozícia pokúsiť odvolať premiéra Petra Pellegriniho, sa konečne podarilo otvoriť.

V piatok popoludní sa prezentovalo 130 poslancov a na jej začiatku schválili, aby sa rokovalo aj po 16:00, až do ukončenia rozpravy, do ktorej sa prihlásilo takmer 20 poslancov, väčšina opozičných.

Premiéra obhajovala len hŕstka koaličných poslancov. Za vládu vystúpil v pléne podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Parlamentu opísal, čo všetko dokázala vláda pod taktovkou Pellegriniho. Rozprava sa skončila po viac ako 10 hodinách. Hlasovať o osude Pellegriniho sa bude v utorok 17. septembra o 9:00.

Predseda parlamentu Andrej Danko na piatkovom brífingu vyhlásil, že Pellegrini má podporu koalície a na otvorení mimoriadnej schôdze našli zhodu na Koaličnej rade.

Video: Rokovanie parlamentu

Matovičovi kritika premiéra

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič označil predsedu vlády za najzbytočnejšieho premiéra, ktorý za rok a pol nespravil nič.

„Vaša argumentácia bola postavená na tom, že musíme počkať na výsledky orgánov činných v trestnom konaní. Chceli ste od Slovenska, aby sklonilo hlavu, aby sme čakali, kým súdy rozhodnú, že Monika Jankovská sa spreneverila svojej funkcii. My sme naopak chceli, aby ste chránili morálnu zodpovednosť a vieru ľudí v spravodlivosť. Vy ste sa namiesto toho v tejto kľúčovej situácii rozhodli, že budete slúžiť mafii, ktorej slúžite už 19 rokov, a tou mafiou je Smer-SD,“ povedal vo svojom vystúpení Matovič.

Minister hospodárstva Peter Žiga povedal Matovičovi, že je to najslabšia schôdza, akú predseda hnutia zvolal. „Ani sa Vám nečudujem, pretože päť percent, ktoré máte podľa posledných prieskumov, je predsa potrebné nejako zvýšiť, tak prečo nie takýmto politickým divadielkom,“ uviedol.

Pellegrini kritizoval Matoviča

Premiér pri svojej obhajobe v pléne povedal, že nikdy nepočul také slabé zdôvodnenie odvolávania člena vlády.

„Ak ma navrhujete odvolať len za to, že Monika Jankovská neprišla o funkciu v ten moment, ako ste si priali Vy, nech sa páči, odvolávajte ma každý deň,“ uviedol Pellegrini a dodal, že spôsob, akým vystupuje Matovič, je spôsobený možno tým, že mu nebolo dopriate chodiť po Slovensku.

„Nebolo Vám dopriate, aby Vám ľudia v regiónoch ďakovali za to, čo ste pre nich urobili, ako ste pomohli riešiť ich problémy. Lebo Vy ste nič také nerobili, len luxusne sedíte v opozičnej lavici a beriete luxusný plat. Nenesiete zodpovednosť za nič, čo sa v tomto štáte deje, lebo ste žiadnu exekutívnu funkciu nezastávali. Je mi úprimne ľúto, že ste nezažili, aké je to niekomu pomôcť,“ uviedol v pléne Pellegrini.

Otázka na ústavnoprávny výbor

Prechádzajúce dva pokusy otvoriť mimoriadnu schôdzu boli neúspešné. Schôdzu sa nepodarilo ani na dvakrát otvoriť v prvom plánovanom termíne (6. septembra), ani v druhom (9. septembra). Plénum nebolo uznášaniaschopné.

Opozícia vyzbierala podpisy pod ďalšiu schôdzu s tým istým cieľom. Šéf parlamentu sa obrátil na ústavnoprávny výbor s otázkou, či je možné zvolať dve schôdze s tým istým cieľom. Podľa predsedu výboru Róberta Madeja ide o neštandardnú situáciu a ani Ústava SR detailne nerieši, ako sa s ňou vyrovnať.

„Tak, ako návrh zákona nie je predmetom dvojakého prerokovávania, nemalo by to platiť ani pri návrhu na odvolávanie. Je preto vhodné, aby predkladatelia zvážili späťvzatie jedného z týchto návrhov,“ povedal v stredu Madej. S touto a obdobnými situáciami by sa mal podľa neho do budúcnosti vyrovnať zákon o rokovacom poriadku.

Danko rozhodol, že ak budú v piatok v pléne prítomní všetci poslanci, ktorí sa podpísali pod ďalšiu mimoriadnu, 50. schôdzu, začne sa o 13:00. Verí, že tá druhá mimoriadna schôdza, ktorá je zaradená ako posledný bod programu 49. schôdze, bude v tom prípade krátka.

Jankovská odstúpila z funkcie

Opozičným poslancom sa nepáči, ako sa predseda vlády postavil k odvolaniu dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej za údajnú komunikáciu s Marianom K.

Jankovská v utorok 3. septembra na tlačovej besede informovala, že odstupuje z funkcie. Tvrdí, že s Marianom K. nekomunikovala, ani ho nepozná a mobilný telefón jej nevzali, ale dobrovoľne ho vydala tak, ako dobrovoľne vydala všetky kódy k svojmu mobilu, keďže nemá čo tajiť.

Celú komunikáciu s Marianom K. označila za „údajnú“. Jankovskú v stredu 4. septembra vláda na jej žiadosť odvolala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini