Petíciou za slušných ľudí sa parlament nemôže zaoberať

Zmajkovičová
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Plénum Národnej rady SR sa nebude môcť zaoberať petíciou za slušných ľudí, pretože sa pod ňu podpísalo 43 616 ľudí a tým nespĺňa zákonnú podmienku 100 000 podpisov. Dnes si petičné hárky na mestskom zastupiteľstve v Partizánskom prevzala podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová.

Na základe petície budem interpelovať ministra vnútra,“ povedala Zmajkovičová dnes pre agentúru SITA s tým, že celú problematiku s neprispôsobivými občanmi treba riešiť cez deti, čo je aj predstava rezortu vnútra.

Každé dieťa má právo na vzdelanie a dobrý vývoj. Musíme byť zodpovední a pozrieť sa problému rovno do očí,“ povedala. Keďže pod petíciou nie je potrebný počet podpisov, aby sa ňou zaoberal parlament v pléne, predseda NR SR ju podľa rokovacieho poriadku pridelí na vybavenie niektorým parlamentným výborom.

Pod celoslovenskú petíciu za slušných ľudí sa podpísalo 43 616 ľudí. „Pevne verím, že vzhľadom na to, že vláda a parlament majú záujem túto situáciu riešiť, že táto petícia umocní význam krokov, ktoré vláda a parlament budú pripravovať, aby zabezpečili ochranu práv slušných ľudí nielen v Partizánskom, ale na celom území Slovenska,“ informoval primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Petíciu iniciovali v septembri tohto roka primátori Partizánskeho, Handlovej a Žiaru nad Hronom. Petíciou sledovali štyri hlavné ciele, ide však najmä o prehĺbenie ochrany práv slušných ľudí. „Je za to, aby sa sprísnili legislatívne postihy tých, ktorí obmedzujú ľudské práva slušných ľudí. Je za to, aby trestnoprávna zodpovednosť maloletých bola znížená zo 14 na 12 rokov, je za to, aby trestnoprávne konanie voči maloletým, ktorí majú menej ako 12 rokov a spáchajú trestný čin, bolo vedené voči ich rodičom a aby sociálne dávky boli podmienené prácou,“ povedal Božik.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BožikRenáta Zmajkovičová