Pod lavínami v Nepále sú stovky tiel, vyťahujú ich po kusoch

V Nepále zabíjali lavíny, o život prišli aj dvaja Slováci
Najmenej 40 mŕtvych a desiatky nezvestných si vyžiadala snehová búrka a lavíny v okolí turistickej trasy na desiatu najvyššiu horu sveta Annapurna. Medzi obeťami sú aj dvaja slovenskí horolezci Ján Matlák a Vlado Švancár. V celej oblasti naďalej prebieha intenzívne pátranie po ďalších nezvestných horolezcoch, medzi ktorými by mali byť aj Česi. Foto: SITA/AP

KÁTHMANDU 7. mája (WEBNOVINY) – Na horských svahoch v Nepále sú podľa miestnych predstaviteľov stále roztrúsené časti ľudských tiel. Predpokladá sa, že až do 300 ľudí, v mnohých prípadoch cudzincov, je tam ešte pochovaných pod lavínami, ktoré vyvolalo zničujúce aprílové zemetrasenie.

Obrazom: Nepál zasiahlo ničivé zemetrasenie

V okolí obce Langtang asi 60 kilometrov od Káthmandu záchranári v stredu objavili šesť tiel, avšak operáciu komplikuje zlé počasie, uviedol zástupca okresnej samosprávy Gautam Rimal. Okolo 100 tiel v oblasti našli už v sobotu a nedeľu a Rimal pôvodne povedal, že zasypaných je tam približne 120 ďalších. Vo štvrtok však uviedol, že by ich mohol byť až 300 vrátane 110 cudzincov. „Sú tam roztrúsené časti tiel, zlomené končatiny a kusy mäsa,“ povedal.

Podľa nepálskej vlády si zemetrasenie z 25. apríla vyžiadalo najmenej 7759 obetí a viac než 16 000 zranených. Langtang je turistický región severne od Káthmandu, ktorý zasiahli veľké lavíny a zosuvy pôdy. Obec, kde často prebývali turisti, bola zrovnaná so zemou, nie je však jasné, koľko ľudí sa tam v čase nešťastia nachádzalo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom