Podmienky záchrany Cypru boli v porovnaní s Gréckom neférové

Cyprus
Foto: SITA, AP

NIKÓZIA 12. júna (WEBNOVINY) – Medzinárodní veritelia Cypru neposkytli rovnakú podporu v ťažkých časoch, akej sa svojho času dostalo Grécku.

Vyhlásil to v utorok cyperský prezident Nicos Anastasiades v ostrej kritike podmienok medzinárodnej finančnej pomoci ostrovnému štátu, kvôli ktorým museli cyperské banky akceptovať masívne straty.

V liste veriteľom, kolektívne označovaným ako trojka, Anastasiades vyjadril svoje obavy, že prísne podmienky poskytnutia pomoci boli smrtiacim stiskom na krku ekonomiky v hlbokej recesii a že dlh zo zrušených bánk len zvýši zraniteľnosť bankového systému.

„Mojím skromným názorom je, že podmienky záchrany nevznikli s dostatočnou prípravou. Pri žiadosti Cypru o pomoc sa do úvahy nebralo ani veľké bremeno a strata 25 % HDP, ktoré Cypru privodila reštrukturalizácia gréckeho dlhu,“ píše sa v prezidentovom liste, ktorý zverejnila cyperská internetová stránka o financiách Stockwatch.

Dodal, že pri záchrane gréckej ekonomiky začiatkom roka 2012 cyperské banky prišli o veľkú časť kapitálu, v rámci záchrany Cypru však tie isté banky museli predať svoje pobočky v Grécku, aby tamojší sporitelia neprišli o úspory.

Záchranný balík pre Cyprus v hodnote 10 mld. eur EÚ a Medzinárodný menový fond v marci podmienili zrušením jednej z veľkých bánk a znárodnením časti vkladov v druhej. Proces, ktorý sa v jednej z najmenších ekonomík v únii aplikoval, sa využil historicky prvýkrát a tisíce vkladateľov vďaka nemu prišli o svoje úspory.

Vláda následne zaviedla opatrenia obmedzujúce pohyb kapitálu, ktoré sú z väčšej časti stále v platnosti. Cyperský minister financií Haris Georgiades, ktorý podľa prezidentových slov trojku na potenciálne problémy upozornil, no nedostal žiadnu odpoveď, Anastasiadesov list odmietol komentovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom