Poľnohospodári nechcú navrhovaný balíček opatrení

Chovan
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Poľnohospodárske zväzy združené v Rade poľnohospodárskych samospráv SR odmietajú vládou navrhovaný balíček opatrení na ozdravenie verejných financií. Ako na štvrtkovej tlačovej besede uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Vladimír Chovan, v agrosektore by takéto opatrenia boli kontraproduktívne. „Uvedomujeme si úlohy vlády pri konsolidácii verejných financií, ale tá nemôže ísť cestou likvidácie celého agrosektora,“ uviedol Chovan.

Navrhovanú úroveň dane z pridanej hodnoty (DPH) na 20 % považujú poľnohospodári za priveľkú. Chovan odmietol názor vlády, že zvýšenie o jeden percentuálny bod sa dotkne iba obchodníkov, ktorí sa budú snažiť nezvyšovať ceny. „Premietnu to do nákupných cien od výrobcov a ich zisky budú utešene rásť ďalej,“ skonštatoval Chovan. Podľa neho aj spracovatelia prenesú zvýšenie DPH na prvovýrobcov, čo pre poľnohospodárov bude ďalší úder.

Výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Roman Šusták kritizoval navrhované zvýšenie sadzby spotrebnej dane na pivo. Dôsledkom bude zvýšenie jeho cien a následne nižšia spotreba. Ako Šusták pripomenul, pivo bude na trhu znevýhodnené, keďže sadzba spotrebnej dane na ostatné druhy alkoholu sa meniť nemá.

Poľnohospodári sa obávajú aj hroziaceho zvýšenia nájomného za pôdu. Minister financií Ivan Mikloš totiž podľa nich navrhol na budúci rok zvýšiť príjmy z prenájmu pôdy o 25 %. Podľa farmárov je to však nereálne, nakoľko nedávne záplavy môže príjmy ešte znížiť. Za pôdu, z ktorej nemali výnosy, totiž nemusia platiť nájomné a ak ich výnosy klesli medziročne o viac ako polovicu, môžu žiadať o zníženie nájomného.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan MiklošRoman ŠustákVladimír Chovan
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora