Poslanci sa odmietli očipovať, naďalej postačia podpisy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paška
Predseda parlamentu Pavol Paška. Foto: Archívne foto SITA/Marián Peiger
Poliaček
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Poslanci odmietli kontrolu dochádzky prostredníctvom čipových kariet, ako to navrhovali zákonodarcovia za hnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO).

Čipové karty mali podľa neschválenej novely rokovacieho poriadku nahradiť doterajšie podpisovanie prezenčných listín zákonodarcami pred rokovacou sálou.

Kancelária Národnej rady SR už v súčasnosti podobne kontroluje dochádzku svojich zamestnancov.

Podľa šéfa OĽaNO Igora Matoviča by sa tak zabránilo možnému falšovaniu podpisov zo strany zákonodarcov.

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) návrh odmietol s tým, že principiálne nepodporuje čiastkové zmeny Rokovacieho poriadku NR SR, ak na nich nie je všeobecná zhoda. Poslanec za Most-Híd Béla Bugár si nemyslí, že novela obyčajných ľudí vylepšuje rokovací poriadok.

Podľa neho „obchádza iné možnosti“ a môže priniesť problémy technického charakteru.

„Sto rokov za opicami“

Zákonodarca za SaS Martin Poliačik naopak zdôraznil, že rokovací poriadok je „sto rokov za opicami“ a treba ho nahradiť modernou právnou normou zodpovedajúcou 21. storočiu.

Národná rada opätovne neschválila ani novelu zákona o reklame. Právna norma predložená poslancami za OĽaNO mala cestovné kancelárie prinútiť, aby v propagačných materiáloch uvádzali konečnú cenu zájazdu vrátane všetkých poplatkov, ktorú spotrebiteľ pri kúpe bude musieť zaplatiť.

„V praxi často dochádzalo k situáciám, že spotrebiteľ bol reklamou uvedený do omylu, respektíve cena uvádzaná v reklame vzbudzovala dojem, že je nižšia ako bola následná konečná cena, ktorú mal spotrebiteľ za zájazd a s ním súvisiace služby poskytované predávajúcim uhradiť,“ argumentovali.

S rovnakou iniciatívou prišli členovia OĽaNO už v minulom volebnom období, plénum ju ani vtedy neschválilo.

Pamätný deň nepribudol

Parlament nepodporil ani novelu zákona o štátnych sviatkoch. Poslanec za SaS Martin Chren v nej navrhoval, aby sa Deň daňovej slobody uzákonil ako pohyblivý pamätný deň. Občania by podľa neho mohli v tento deň posúdiť, či za dane dostávajú adekvátnu protihodnotu.

Zákonodarcovia neschválili ani novelu školského zákona poslanca za Most-Híd Andreja Hrnčiara a Martina Poliačika (SaS). Právnou normou chceli zabrániť rušeniu šesťročnej formy štúdia na gymnáziu v Martine, presadzovali, aby v tomto projekte bolo možné pokračovať.

Poslanci hlasovaním ukončili tretiu schôdzu národnej rady.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárMartin ChrenMartin PoliačikPavol Paška
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky