Premiéri Fico a Orbán začali novú kapitolu života krajín

Tlačová beseda po rokovaní vlád MR a SR
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán na TB po ukončení spoločného rokovania predstaviteľov vlád Slovenskej republiky a Maďarska v Budapešti. Maďarsko, Budapešť, 2. júl 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Vzťah medzi Slovenskom a Maďarskom je podľa maďarského premiéra Viktora Orbána v súčasnosti veľmi dôverný.

Výsledkom tejto dôvery je podľa neho aj utorňajšie spoločné rokovanie vlád oboch štátov v Budapešti a podpis memoranda o vzájomnej spolupráci medi exekutívami Slovenska a Maďarska.

„Toto uznesenie som podpísal s radosťou, pretože si myslím, že to bude nová kapitola v našom spoločnom živote,“ vyhlásil Orbán po rokovaní so slovenským premiérom Robertom Ficom.

Fico počas rokovaní Orbána upozornil, že spoločná slovensko-maďarská hranica patrí medzi najdlhšie v EÚ, je dokonca dlhšia ako nemecko-francúzska či francúzsko-španielska.

Obrazom: Spoločné rokovanie Roberta Fica s Viktorom Orbánom

Predsedovia vlád sa zhodli na tom, že nie je prirodzené, keď občania Slovenska a Maďarska musia niekedy prejsť až 25 km, aby sa mohli dostať do susedného štátu.

Predsedovia samosprávnych prihraničných krajov a ich kolegovia z Maďarska v utorok preto podpísali Memorandum o podpore komplexného rozvoja verejných komunikácií prechádzajúcich cez spoločnú štátnu hranicu SR a Maďarska v plánovacom období 2014 – 2020.

Cieľom je, aby boli do roku 2020 hraničné priechody medzi oboma štátmi každých päť až sedem kilometrov. „Cesty pomôžu akejkoľvek dobrej myšlienke,“ povedal trnavský župan Tibor Mikuš. Budovanie nových a rekonštrukcie starých hraničných priechodov by mali byť financované z eurofondov.

Fico poznamenal, že s Orbánom hovorili nielen o témach strategického významu, ale rozprávali sa aj o témach detailnejších. Ako dodal Orbán, diskutovali spolu aj o otázkach menšín. „Skonštatovali sme, že menšinové komisie pracujú dobre a podporujeme ich v práci,“ doplnil.

Vláda Maďarska sa podľa neho rozhodla venovať značnú sumu na rekonštrukciu dvojjazyčných škôl v Békešskej Čabe a v meste Sátoraljaújhely. „Aby sme podporili kultúru slovenskej menšiny žijúcej v Maďarsku,“ konštatoval Orbán.

Premiér Fico v utorok okrem iného vyzdvihol, že aj napriek kríze existuje medzi Slovenskom a Maďarskom čulý hospodársky život. Vlani bol podľa jeho slov náš vývoz do Maďarska dokonca vyšší ako v roku 2011. Fico verí, že ďalšie spoločné rokovanie sa uskutoční už onedlho na území Slovenska.

Spolu s premiérom sa v utorok na rokovaniach v Budapešti zúčastnili aj šéf diplomacie Miroslav Lajčák, minister hospodárstva Tomáš Malatinský, minister dopravy Ján Počiatek a šéf rezortu pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Bratislavský kraj chce rozvíjať cezhraničnú spoluprácu aj s Maďarskom

Memorandum o spolupráci medzi MR a SR
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Bratislavský kraj chce po Rakúsku rozvíjať cezhraničnú spoluprácu aj s Maďarskom.

V Budapešti v utorok totiž predstavitelia piatich slovenských a piatich maďarských samosprávnych krajov podpísali Memorandum o podpore komplexného rozvoja verejných komunikácii prechádzajúcich cez spoločnú štátnu hranicu Slovenska a Maďarska.

Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka Bratislavského samosprávneho kraja Miroslava Rácová.

Spoločným cieľom memoranda je zabezpečenie ďalšieho rozvoja cezhraničnej slovensko-maďarskej spolupráce, a to najmä v oblasti dobudovania cestnej infraštruktúry.

Ako informovala Rácová, pomôcť by to malo hospodárskemu rozvoju regiónov, rozvoju malého a stredného podnikania i kultúrnych vzťahov, turizmu a cestovného ruchu. „Keďže máme v tejto oblasti viditeľné výsledky, a tým myslím úspešnú cezhraničnú spoluprácu s rakúskymi partnermi, naša župa ponúkne pomoc pri realizácii podobných projektov aj ostatným župám,“ povedal k podpisu memoranda o spolupráci predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Bratislavský kraj podobne spolupracuje s Rakúskom napríklad v čerpaní eurofondov, z ktorých už postavili Cyklomost slobody spájajúci Devínsku Novú Ves a rakúsky Angern. S Rakúskom bude Bratislavský kraj spolupracovať aj v ďalšom programovacom období 2014 – 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PočiatekĽubomír JahnátekMiroslav LajčákPavol FrešoRobert FicoTibor MikušTomáš MalatinskýViktor Orbán