Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lietadlo
Foto: SITA, AP
13. 07. 2013 12:42 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Program Erasmus+ umožní vycestovať vyše štyrom miliónom ľudí

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Viac ako štyri milióny ľudí z Európskej únie sa budú môcť v priebehu nasledujúcich siedmich rokov zapojiť do nového vzdelávacieho programu Erasmus+, na ktorý má ísť viac ako 16 miliárd eur.

Na výmenné študijné pobyty sa tak dostane dvojnásobne viac ľudí ako doteraz, informovala dnes slovenská europoslankyňa za Smer-SD Katarína Neveďalová.

Návrh ešte na jeseň schváli Európsky parlament, podľa Neveďalovej sa neočakávajú nejaké zmeny.

Som presvedčená, že vzdelávací program Erasmus+ zlepší zamestnateľnosť mladých ľudí a otvorí im nové možnosti,“ dodala Neveďalová. Program zahŕňa všetkých sedem programov v oblasti vzdelávania, ktoré doteraz poskytovali možnosť pobytov v zahraničí a prvýkrát zahŕňa aj športové aktivity. Postup tak bude podľa Neveďalovej jednoduchší a ak niekto bude chcieť využiť mobilitu v oblasti vzdelávania, bude vedieť, že existuje jediný program, kam sa má obrátiť.

Malo by sa odstrániť doplácanie od rodičov

Zvýšilo sa financovanie do všetkých týchto programov,“ doplnila poslankyňa. Ide približne o 40-percentný nárast. Počet ľudí, ktorí budú môcť využiť mobilitu v oblasti vzdelávania, sa má približne zdvojnásobiť. Nepôjde len o študentov, ale vycestovať môžu aj učitelia, vedeckí pracovníci na univerzitách.

Za 26 rokov využili len program Erasmus viac ako tri milióny študentov, tento program navrhuje na ďalších sedem rokov dva milióny ľudí. Minulý rok zo Slovenska v rámci Erasmu vycestovalo 2 169 slovenských študentov a 1 179 ich zase prišlo na Slovensko z iných krajín. Celkovo 770 učiteľov len za minulý rok vycestovalo vďaka európskym programom.

Granty, ktoré študenti dostanú, by sa mali zvýšiť a prispôsobiť krajine, do ktorej študent ide. To znamená, že už to nebude jedna suma. „Táto suma, ktorú študent dostane ako grant v rámci Erasmu, sa bude prispôsobovať tej krajine, do ktorej ide. Čiže kde je vyššia životná úroveň , študent by mal dostať väčší grant, kde je nižšia úroveň, samozrejme grant, ktorý zodpovedá tej úrovni krajiny,“ dodala Neveďalová. Mal by sa tak odstrániť problém, ktorý sa niekedy vyskytol, že študentom museli doplácať aj rodičia.

V minulosti peniaze na Erasmus chýbali

Bude aj nový pôžičkový systém, ktorý podporí magisterské štúdium v inej krajine. „Keď skončíte bakalára v jednej krajine a dostanete sa na inú univerzitu niekde v EÚ na magisterské štúdium, tak tento doklad o prijatí bude stačiť na to, aby ste mohli požiadať o špeciálnu pôžičku z európskych peňazí,“ uviedla europoslankyňa.

Na jeden rok budú môcť dostať 12 000 eur a na dva roky je maximálna suma 18 000 eur. Predpokladá sa, že študenti budú pôžičku žiadať v svojej krajine, ale môžu žiadať aj tam, kde budú študovať. Študenti budú pôžičky splácať hypotekárnym spôsobom a krajiny môžu odsúhlasiť aj to, že študenti začnú splácať až vtedy, keď dosiahnu určitý príjem.

V minulosti sa stalo, že peniaze na Erasmus chýbali. Neveďalová doplnila, že štáty sa zaviazali, že budú peniaze do európskeho rozpočtu dávať. „Veríme, že to tak bude,“ dodala s tým, že na sto percent to však nevie nikto zaručiť.

Odporúčané články

Dunajský inovačný fond by mal zabrániť odlivu mozgov Európa sa viac otvorí pre študentov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X