Robert Fico chce chodiť so psom k Dunaju, nie šéfovať EK

Robert Fico

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico dnes poprel medializované informácie, že by na čele Európskej komisie mohol nahradiť Josého Manuela Barrosa. Fico to označil za nezmysel a klebetu, ktorá ho nezaujíma, keďže on sám zo Slovenska odísť neplánuje, ani nechce.

Podľa vlastných slov chce naďalej pracovať v záujme Slovenska. „Ja nechcem odisť zo Slovenska… chcem chodiť so psom okolo Dunaja, chcem chytať ryby… V európskych štruktúrach je všetko umelé,“ povedal premiér na palube vládneho špeciálu smerujúceho na summit EÚ do Bruselu.

Premiér zároveň skonštatoval, že je „uťahaný“ aj z hľadania riešení problémov na Slovensku, pričom nepriamo kritizoval učiteľov, ktorí v novembri plánujú štrajkovať za vyššie platy. „Na Slovensku sú ľudia, ktorí vnímajú realitu. A potom sú ľudia, ktorí nechcú vnímať realitu. A to ešte my ponúkame niečo na zvýšenie platov. Preto v tejto situácii chcem zostať tu,“ dodal.

Robert Fico by v Európskej komisii mohol nahradiť Barrossa

Robert fico
Foto: SITA/Marián Peiger

Premiér Robert Fico (Smer-SD) je vraj jedným z možných kandidátov na predsedu Európskej komisie. Strana európskych socialistov zvažuje, že ho navrhne na miesto súčasného šéfa komisie Josého Manuela Barrossa, ktorému sa končí funkčné obdobie v roku 2014. Informoval o tom denník Hospodárske noviny.

O kandidatúre mal Fico podľa informácií HN hovoriť aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Na oficiálnej návšteve sa s ňou stretol v lete v Berlíne. „Predseda vlády má jediný záujem, a to zostať na Slovensku,“ reagoval premiér na otázku HN cez svojho hovorcu. Šéf Smeru sa vśak spomína najmä ako kandidát do prezidentských volieb, ktoré budú na Slovensku v roku 2014.

Predsedu komisie doteraz vyberala Európska rada zložená z vrcholných predstaviteľov členských krajín.

V Bruseli sa však diskutuje o zmene pravidiel, uchádzačov by po novom nominovali jednotlivé európske strany. Mená majú byť známe na budúci rok.

Europoslanec Mikolášik si myslí, že ide len o reklamu Smeru

Robert Fico
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

V Strane európskych socialistov sa najviac spomínajú Robert Fico a Martin Schulz,“ potvrdila europoslankyňa Smeru Katarína Neveďalová, ktorá sa nedávno stala podpredsedníčkou socialistickej strany.

Europoslanec z KDH Miroslav Mikolášik však o Ficovi v súvislosti s funkciou v Európskej komisii nepočul. „Aj o Mikulášovi Dzurindovi sa stále hovorilo, že smeruje do európskych štruktúr a nikdy z toho nič nebolo. Rovnako si teraz Smer-SD robí reklamu,“ uviedol Mikolášik pre HN.

Mikolášik pripustil, že medzi európskymi socialistami si získal popularitu, keďže Smer na Slovensku dominoval v predčasných parlamentných voľbách.

Europoslankyňa za Smer-SD Monika Flašíková-Beňová si podla HN myslí, že prípadná Ficova kandidatúra na predsedu Európskej komisie bude závisieť od toho, aké bude rozloženie politických síl o dva roky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav MikolášikRobert Fico