Rodina Michaela Jacksona žiada odškodné 290 miliónov dolárov

Jackson
Foto: SITA

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Rodina zosnulého speváka Michaela Jacksona žiada od predstaviteľov spoločnosti AEG Live osobné odškodné 290 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 215,2 milióna eur).

Túto sumu vôbec po prvý raz uviedol právny zástupca Jacksonovcov Brian Panish počas záverečnej reči súdneho procesu s koncertným promotérom.

Jacksonova matka Katherine obvinila spoločnosť z nedbalosti, keďže pred comebackovým turné Kráľa popu This Is It si podľa nej najala lekára Conrada Murrayho, ktorý Jacksonovi podal smrteľnú dávku anestetika s účinnou látkou propofol.

Panish uviedol, že spevákova rodina žiada 35 miliónov dolárov (26 miliónov eur) pre Katherine a po 85 miliónov dolárov (63 miliónov eur) pre každé z troch spevákových detí. Jacksonovci však okrem toho žiadajú aj zatiaľ nešpecifikované odškodné za príjmy, ktoré by spevák nadobudol, ak by nezomrel. Panish v záverečnej reči vyhlásil, že táto suma by prekročila hranicu jednej miliardy dolárov (zhruba 742 miliónov eur). Právnici spoločnosti AEG Live prednesú svoju záverečnú reč dnes, pričom Panish bude mať po nej ešte možnosť predniesť vlastné protiargumenty. Následne porotcovia rozhodnú o verdikte, pričom stačí, ak sa na vine alebo nevine spoločnosti AEG Live zhodne aspoň deväť z dvanástich.

Obrazom: Kráľ popu Michael Jackson

Kľúčovým dôkazom Jacksonovcov je e-mail, ktorý poslal riaditeľ AEG Live Paul Gongaware režisérovi koncertov This Is It Kennymu Ortegovi krátko pred spevákovou smrťou. Murrayho zjavne tlačili do toho, aby Kráľa popu napriek zlému zdravotnému stavu dostal na pódium. „Mali by sme Murraymu pripomenúť, že AEG, nie Michael Jackson, mu platí. Musíme mu pripomenúť, čo sa od neho očakáva,“ napísal Gongaware v e-maile.

Právnici žalobcu teda využili argument, že promotér sa spoliehal na strach mimoriadne zadlženého lekára, ktorý nechcel prísť o lukratívnu prácu. Tak ho mal dotlačiť k tomu, aby urobil absolútne všetko pre to, aby spevák zvládol vystupovanie. AEG Live však tvrdí, že Murrayho už dávnejšie zamestnal samotný Jackson, ktorý podľa promotéra užíval návykové látky dlhodobo. Promotér je tiež presvedčený, že nemohol predvídať to, že Murray bol pre speváka nebezpečný. Katherine lekára do žaloby nezahrnula a Murray, ktorý je momentálne za mrežami, odmietol vypovedať.

Jeden z najpopulárnejších hudobníkov všetkých čias, legendárny Michael Jackson, zomrel 25. júna 2009 v Los Angeles vo veku 50 rokov po zlyhaní srdca. Prvotnou príčinou jeho úmrtia bola akútna intoxikácia anestetikami, no významne prispel aj účinok sedatív. Conrada Murrayho odsúdili za neúmyselné zabitie speváka na štyri roky väzenia, na slobodu sa však dostane 28. októbra už po necelých dvoch rokoch výkonu trestu. Prepustia ho pre dobré správanie a preplnenosť kalifornských väzníc. Jacksonove deti – Prince Michael, Paris a Blanket sú v opatere ich starej mamy Katherine Jackson, status dočasného opatrovníka má ich bratranec TJ Jackson.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katherine JacksonMichael Jackson