SDKÚ-DS chce vybudovať spoluprácu proti červenému moru

10. schôdza Národnej rady SR
Zľava: Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo a poslanec za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda pred rokovaním 10. schôdze NR SR k návrhu skupiny poslancov NR SR z opozičných strán KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS plánuje v sobotu vyzvať KDH a Most-Híd na spoločný postup v jesenných regionálnych voľbách.

Rokovať bude o tom v sobou Ústredná rada SDKÚ-DS, ktorej členovia sa zídu V Liptovskom Mikuláši. Ústredná rada je najvyšší orgán SDKÚ-DS medzi kongresmi.

„Ide nám o to, aby sme trpezlivo, postupne, cieľavedome budovali alternatívu voči strane Smer-SD, ale to neplatí len pre tento rok, ale aj ďalšie obdobie. Chceme na tejto výzve spolupracovať s tými, ktorí majú na tejto výzve záujem. Našimi najbližšími spojencami sú KDH a Most-Híd, ale chceme, aby táto výzva bola otvorená aj ostatným stredopravým stranám, ktoré zdieľajú túto myšlienku a víziu a ktoré sú schopné priložiť ruku k dielu,“ povedal dnes pre agentúru SITA podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Štefanec zdôraznil, že SDKÚ-DS vždy vítala otvorenosť a spoluprácu proti červenému moru, ktorý začína devastovať Slovensko.

Ivan Štefanec
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Máme záujem na spoločnom postupe nielen v týchto voľbách. Voľby do VÚC sú prvé v rade, ale na budúci rok nás čakajú ďalšie voľby. Je dôležité, aby sa spolupráca stredopravých strán postupne uskutočňovala aj v spoločnom postupe vo voľbách,“ povedal s tým, že voľby do VÚC budú len prvou skúškou.

Ako povedal pre agentúru SITA podpredseda KDH Pavol Abrhan, kresťanskí demokrati už majú odporúčanie pre krajské štruktúry, aby išli v koalíciách Ľudovej platformy.

„Ale je to len odporúčanie a každý kraj si musí zhodnotiť, aký postup zvolí, aby bol čo najúspešnejší,“ zdôraznil. Podľa neho na základe stanov je to v KDH rozhodnutie jednotlivých krajských organizácií.

„Oni preberajú zodpovednosť a znášajú následky svojho rozhodnutia. Túto zodpovednosť nie je možné odňať krajským organizáciám. Preto predsedníctvo alebo Rada môže dávať odporúčania, ale je vecou ako to zhodnotia jednotlivé krajské organizácie,“ konštatoval Abrhan.

Predsedníctvo Most-Híd už prijalo uznesenie, že sa regionálne štruktúry majú usilovať o spájanie strán Ľudovej platformy v regiónoch.

„Ale keďže poznáme ako fungujú regióny, snaha môže byť, ale nemusí sa to vždy a všade podariť uskutočniť. Sú župy, kde sa to podarí. Možno sa to podarí vo viacerých župách, ale či sa to podarí v každej župe, je otázne,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda Mosta-Híd László Solymos.

Most-Híd však podľa neho zaviazať regionálne zväzy nemôže, ale tlačí na to a dáva podnety regionálnym štruktúram, aby takto postupovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecLászló SólymosPavol Abrhan
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMost-HídSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická stranaSMER-SD