Slovensko je definitívne vlastníkom kaštieľa v Rusovciach

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Kaštieľ v Rusovciach pred rekonštrukciou. Kaštieľ je už 23 rokov nevyužívaný, lebo nebola ukončená jeho komplexná rekonštrukcia. Súčasný stav kaštieľa z pamiatkového hľadiska je narušený až dezolátny, z hľadiska stavebno-technického havarijný. Preborilo sa niekoľko stropov a deštruovali sa ďalšie časti stavby s čoraz viac preukázateľným zatekaním a výskytom plesní a húb v interiéri. V dezolátnom stave je historická budova tzv. čeľadník aj historické murované oplotenie areálu s bránami a súvisiacimi architektúrami. Foto: SITA/Diana Černáková
Kaštieľ v Rusovciach chátra
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko je definitívne vlastníkom kaštieľa v Rusovciach, Najvyšší súd (NS) SR odmietol dovolanie Rádu Svätého Benedikta so sídlom v Komárne v kauze žaloby, ktorou sa domáhal vydania nehnuteľností – okrem iného kaštieľa v Rusovciach.

Agentúru SITA o tom dnes informovala kancelária predsedu Najvyššieho súdu SR aj Úrad vlády SR. Verdikt padol 27. septembra.

Nároky Rádu Svätého Benedikta Komárno na kaštieľ v Rusovciach tak boli zamietnuté. Vlastníkom kaštieľa je Slovenská republika – Úrad vlády SR a Slovenský ľudový umelecký kolektív,“ konštatoval tlačový odbor úradu vlády. Proti uzneseniu nie je prípustný opravný prostriedok.

Ešte v stredu pritom NS SR informoval, že na základe dovolania Benediktínov zrušil rozsudok krajského súdu a prípad mu vrátil na ďalšie konanie. Háčik je však v tom, že Benediktíni podali dve dovolania.

„Omylom došlo k dezinformácií, nakoľko v druhej právnej veci sú nepresnosti a nedostatky na strane žalobcu, ktoré vytýkal tak okresný i krajský súd. Pretože žalobca podľa súdov nižšieho stupňa vo svojom návrhu nenapísal zrozumiteľný petit žaloby (presne formulovaná žalobná žiadosť, pozn. SITA) čoho sa vlastne domáha, ktorých nehnuteľností,“ uviedla dnes kancelária predsedu NS SR.

Obrazom: Kaštieľ v Rusovciach neopravia zo štátnych peňazí

Rekonštrukciu rozhodnutia súdu nezastaví

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Foto: SITA/Diana Černáková
Kaštieľ v Rusovciach chátra
Foto: SITA/Diana Černáková

V prvom prípade odmietnutého dovolania ho Benediktíni podali voči rozsudku Krajského súdu Bratislava z 20. apríla 2011, keď im zamietli nárok na vydanie jasne označených nehnuteľností, medzi ktorými figuroval aj kaštieľ v Rusovciach.

V druhom prípade Benediktíni podali a uspeli s dovolaním voči verdiktu Krajského súdu Bratislava z 19. augusta 2011.

V tomto spore Benediktíni žiadali vydanie nespresnených ďalších nehnuteľností na území Slovenskej republiky v údajne bývalom vlastníctve rádu.

NS SR na základe dovolania rádu zrušil rozsudok krajského súdu a vec mu vracia na ďalšie konanie.

Ani jedno z rozhodnutí NS SR neznamená zmenu vlastnícky pomerov týkajúcich sa kaštieľa v Rusovciach, rovnako to neznamená zákaz rekonštrukčných prác,“ uistila dnes kancelária predsedu NS SR.

Rád si robí dlhodobo nárok na národnú kultúrnu pamiatku na základe závetu belgickej princeznej Štefánie a grófa Eleméra Lónaya.

Podľa Benediktínov pripadol kaštieľ v Rusovciach a k nim patriace hospodárstvo a nehnuteľnosti Pannonhalmskému rádu svätého Benedikta, ktorý je právnym predchodcom Maďarskej kongregácie benediktínov. Podľa benediktínov časť tohto dedičstva, ktoré pripadlo na územie terajšieho Rakúska, vlastnia a užívajú nerušene.

Na druhú časť toho istého majetku, teda kaštieľ v Rusovciach a k nemu patriace nehnuteľnosti, si nevedia uplatniť svoj právny nárok viac ako 15 rokov.

Najvyšším ústavným činiteľom SR viackrát navrhovali mimosúdne riešenie sporu – po usporiadaní vlastníckych vzťahov chceli ponúknuť kaštieľ a príslušné pozemky na reprezentačné účely SR a na kultúrne a cirkevné podujatia.

Maďari hľadali pomoc v únii

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Foto: SITA/Diana Černáková

Pannonhalmský Rád svätého Benedikta v Maďarsku sa v júli s majetkovým sporom o kaštieľ obrátil na fóra EÚ.

Najvyšší predstavený Maďarskej kongregácie benediktínov, pannonhalmský biskup, arciopát Asztrik Várszegi zaslal premiérovi Robertovi Ficovi diplomatickú nótu.

Vláda v auguste deklarovala záujem pustiť sa do dokončenia rekonštrukcie tejto národnej kultúrnej pamiatky a priľahlého areálu tak, že na ňu nepôjdu peniaze zo štátnej kasy.

Práce by malo zabezpečiť podnikateľské prostredie.

Šéf rezortu financií mal plán financovania projektu predstaviť do 15. októbra, ale keďže zatiaľ podnikateľov so záujmom vstúpiť do projektu nezohnal, termín mu predĺžili do konca novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom