Sulíkovci ponúkajú Smeru časť svojho programu

Sulík
Foto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je podľa predsedu strany Richarda Sulíka pripravená ponúknuť Smeru-SD časti svojho programu.

Sulík sociálnym demokratom zároveň podáva pomocnú ruku pri ich presadzovaní.

„Poskytneme čokoľvek, o čo budú mať záujem. Doplníme, vyargumentujeme, dodáme tabuľky, dodáme čokoľvek, čo bude treba. Sme pripravení spraviť všetko preto, aby veci z nášho programu prešli a nebudem mať najmenší problém, keď to schváli Smer-SD,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

Liberáli si uvedomujú jedinečné postavenie Smeru-SD v legislatívnom zbore, do parlamentu chcú preto prichádzať najmä s návrhmi, s ktorými by táto strana mohla súhlasiť. Ako príklad uviedol niektoré časti odvodovej reformy, ktorú pripravila bývalá pravicová vláda.

Richard Sulík chce opäť riešiť marihuanu

Tam si viem predstaviť veci, ktoré si Smer-SD osvojí,“ poznamenal Sulík, ktorý sa nádeja, že ľavičiari sa hlbšie zamyslia nad odvodovým bonusom.

Sulík

Pomocnú ruku Sulík Smeru-SD ponúka aj pri zmiernení trestov pre konzumentov marihuany. „Myslím, že po odbornej stránke vieme argumentovať na vysokej úrovni,“ vyhlásil s tým, že v tejto otázke je pripravený spojiť sa so Smerom-SD aj proti bývalým koaličným partnerom z KDH.

Líder liberálov sa neobáva, že by Smer-SD napríklad podporou dekriminalizácie marihuany pripravil SaS o program. „Náš program je oveľa bohatší ako dekriminalizácia marihuany,“ podčiarkol.

Naopak, sulíkovci sú pripravení ostro protestovať proti zrušeniu rovnej dane. Ak však v bude rovná daň zrušená, SaS v aktuálnom volebnom období s návrhmi na jej znovuzavedenie do parlamentu nepríde. „Prísť s tým do parlamentu a čakať, že Smer-SD to podporí, by bolo úplne naivné. Čiže toto napríklad robiť nebudeme“.

D. Krajcer: Programové vyhlásenie je nekonkrétne

Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica je nekonkrétne a plné všeobecných fráz, tvrdí exminister kultúry a člen Republikovej rady strany Sloboda a Solidarita Daniel Krajcer. Podľa Krajcera v programovom vyhlásení chýba viacero podstatných vecí. Jednou z tém, ktoré absentujú, je podpora projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, ktorý je najväčším kultúrnym projektom v histórii samostatnej SR.

Krajcer
Foto: SITA/Michal Burza

Medzi podstatné veci, ktoré v časti programového vyhlásenia venovanej kultúre nie sú, patrí podľa Krajcera aj „motivovanie privátneho sektora k podpore kultúry, napríklad zákonom o sponzoringu, podpora kreatívneho priemyslu a potreba systematického vzdelávania v oblasti kultúry v spolupráci s ministerstvom školstva“.

Najpriek tomu našiel exminister kultúry v novej podobe programového vyhlásenia aj určité pozitíva.

„Programové vyhlásenie v oblasti kultúry pozitívne nadväzuje na aktivity, ktoré realizovalo alebo plánovalo predchádzajúce vedenie ministerstva kultúry, ako je obnova kultúrneho dedičstva, jeho digitalizácia, novelizácia autorského zákona, reforma verejnoprávnych médií, diskusia o financovaní cirkví a podobne,“ uviedol pre agentúru SITA Krajcer.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KrajcerRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SR