Tri opozičné strany našli zhodu, poskytnú občanom rady

Figeľ, Bugar
Predseda strany KDH Ján Figeľ a predseda Mostu Híd Béla Bugár počas tlačovej besedy po rokovaní Koaličnej rady v sídle SDKÚ. Foto: Archívne foto SITA/Michal Svítok
Freso
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) – Opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS sa v stredu dohodli na spolupráci v európskych, ale aj vnútropolitických otázkach.

„Spoločné základy, dlhoročná osvedčená spolupráca, členstvo v Európskej ľudovej strane a podobné pohľady na riešenie sociálnych, ekonomických či kultúrnych otázok občanov nielen na Slovensku ale aj na európskej pôde, sú dobrým predpokladom pre spoluprácu v odpovediach na výzvy, ktorým čelia denne naši občania, Slovensko ale i celá Európa,“ uviedli vo vyhlásení po rokovaní predsedovia KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS.

Cesta za výsledkami

Pripravované opatrenia vlády, ako zvyšovanie daní, odvodov a rôznych poplatkov podľa ich slov zaťažia občanov, znížia hospodársky rast a zvýšia nezamestnanosť. Tri opozičné strany preto budú hľadať spoločné iniciatívy, ktoré budú ponúkať skutočné riešenia problémov občanov predovšetkým na úrovni parlamentu,

„Našim cieľom je prirodzená spolupráca hodnotovo a programovo blízkych strán, ktorá nevzbudí len očakávania, ale prinesie konkrétne výsledky,“ uzavreli Ján Figeľ, Béla Bugár a Pavol Frešo.

Dohoda, ktorá neprekáža

Opozičným stranám Sloboda a Solidarita (SaS) a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) táto dohoda neprekáža.

„Prioritou SaS je formulácia zmysluplných programových cieľov ako alternatívy voči tomu, čo dnes predvádza strana Smer-SD. Spoluprácu opozičných strán vítame, ale prím bude mať formulácia vlastnej opozičnej politiky,“ povedal pre agentúru SITA poslanec liberálov Martin Poliačik.

SaS podľa jeho slov bude hľadať u ďalších opozičných strán ad hoc podporu pre svoje jednotlivé návrhy.

Predseda OĽaNO Igor Matovič zopakoval, že jeho cieľom už skôr bolo, aby sa štyri stredopravé strany naučili spolupracovať.

„Štyri stredopravé strany vzájomným vydieraním položili minulú vládu a ruvali sa aj potom,“ konštatoval s tým, že dohoda troch subjektov môže hovoriť o zblížení, ich vzťah k SaS ale podľa všetkého zostáva problematický.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárIgor MatovičJán FigeľMartin PoliačikPavol Frešo
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMost-HídSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana