Ulice USA zaplavili davy Bidenových priaznivcov. V eufórii tancujú a oslavujú víťazstvo demokratov (reportáž)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezidentské voľby v USA
Oslavy víťazstva v uliciach Philadelphie. Vo viacerých častiach mesta bolo vidieť transparenty s nápisom: „Vo Philadelphii sa dejú dobré veci!“ Foto: Martina Januvka

Po štyroch napínavých dňoch sa konečne rozhodlo. Novým, v poradí 46. americkým prezidentom, sa koncom januára stane demokratický kandidát Joe Biden, ktorý nahradí terajšieho prezidenta, svojho najväčšieho rivala, republikána Donalda Trumpa.

Napätie v Spojených štátoch sa posledné dní dalo krájať. Centrá, v ktorých sa počítali volebné hlasy, strážili armádne zložky, policajné vrtuľníky monitorovali situáciu a v médiách dominovali správy o aktuálnom politickom dianí.

Niektoré média nešetrili kritikou

O víťazovi volieb sme sa v USA dozvedeli v čase sobotňajšieho obeda. Stalo sa tak po zrátaní všetkých hlasov v rozhodujúcom štáte Pennsylvania.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

Hneď v prvých sekundách bolo jasné, že sa niečo deje. Ulicami Philadelphie sa začali šíriť ozveny trúbiacich áut a radostných výkrikov priaznivcov Bidena. Internet zaplnili okamžité reakcie médií a oboch táborov po celom svete.

Známy New York Times nešetril kritikou porazeného Trumpa. Miestni novinári pripisujú prehru súčasného prezidenta vyčerpanosti miliónov voličov, ktorá pramení z jeho rozporuplného správania a chaosu vo vedení. K prehre sa podľa nich podpísali spojenectvá ženských spolkov, nespokojných republikánov, mladých a starých voličov.

Prezidentské voľby v USA
Centrá, v ktorých sa počítali volebné hlasy, strážili armádne zložky a policajné vrtuľníky monitorovali situáciu. Martina Januvka

S kritikou nezaostávala ani spoločnosť CNN, ktorá na svojej oficiálnej stránke zverejnila názor politického komentátora Davida Axelroda – Prečo Donald Trump prehral.

David prirovnáva dosluhujúceho prezidenta k pacientovi s chronickou chorobou, ktorého nepoložil COVID-19 ale to, že má nedostatky vo svojom charaktere a v líderstve. „Väčšine Američanov prostredníctvom spochybňovania najhoršej pandémie za posledné storočie pripomenul, aký nákladný dokáže byť ,reality show‘ prezident,“ napísal Axelrod.

Spochybňovanie výsledkov volieb

Úprimne povedané, tieto voľby sme vyhrali“, odznelo z úst Donalda Trumpa v stredu ráno, deň po ukončení hlasovania. Toto vyhlásenie spôsobilo veľa negatívnych vášní nie len v médiách, ale aj vo vlastných republikánskych radoch, keďže hlasovacie lístky neboli v tom momente ani zďaleka spočítané.

Situácia však spočiatku vyzerala pre republikánov pozitívne. Lavína pochybností sa spustila v momente, keď sa začali sčítavať hlasovacie lístky, ktoré boli poslané vopred, prostredníctvom pošty. Vo veľkých mestách túto formu volenia uprednostnili mnohí voliči, ktorí favorizovali Bidena. Trumpovi právnici začali podávať na jednotlivé štáty (Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania a Winsconsin) žaloby ohľadom poštových hlasovacích lístkov a žiadosti o opätovné prepočítavanie hlasov.

Krátko po vyhlásení oficiálnych správ o víťazstve kandidáta demokratov, vyhlásil súčasný prezident, že prezidentské voľby nie sú ani zďaleka na konci. „Joe Biden nebol certifikovaný ako víťaz volieb v žiadnom štáte, nie to v štátoch, kde sú výsledky veľmi tesné alebo v štátoch, kde má naša kampaň podané platné a legitímne žaloby, ktoré môžu rozhodnúť o skutočnom víťazovi,“ povedal Trump.

Nálada ako po víťazstve v americkom futbale

Pár hodín po vyhlásení výsledkov sme sa vybrali monitorovať situáciu do ulíc Philadelphie. Práve toto mesto spomenul Trump v prvej spoločnej prezidentskej debate.

Podľa jeho vlastných slov je Philadelphia miesto, kde sa dejú zlé veci. Tieto voľby však mali obyvatelia mesta bratskej lásky jasno. Podľa Philadelphia Election Results hlasovalo v tomto meste za Bidena až 80,83 percenta voličov, čo predstavuje 561 604 hlasov.

Atmosféra v uliciach absolútne korešpondovala s týmto výsledkom. Do centra začali smerovať davy nadšencov s transparentmi a americkými vlajkami. Uzavreli sa cesty, na oslavy dozerala armáda, policajti a vrtuľníky. Situácia začala byť veľmi podobná ako v roku 2017, keď miestny futbalový klub Eagles vyhral celú ligu.

Prezidentské voľby v USA
Po vyhlásení Joe Bidena za víťaza prezidentských volieb sa zaplnili ulice Philadelphie euforickými, tancujúcimi ľuďmi. Foto: Martina Januvka

Na povolebné pocity sme sa opýtali náhodných okoloidúcich. Keďže Philadelphia je vo väčšej miere demokratická, nasvedčujú tomu aj odpovede respondentov. Viacerí neostali opäť raz nič dlžní svojej povesti zveličovania a extrémneho tešenia sa.

Jedným z takých je aj 24-ročný David. „Mám pocit, že v mojom živote som ešte nikdy nebol šťastnejší. Dnešok je úžasný moment pre americkú demokraciu. Nanešťastie to bolo oveľa tesnejšie ako som dúfal,“ povedal.

 „Vo Philadelphii sa dejú dobré veci!“

V euforickom naladení pokračovali aj ďalší účastníci osláv. Zo strešného okna idúceho auta kričal na pohľad mladý Američan: „Vo Philadelphii sa dejú dobré veci!“, pričom v rukách hrdo držal americkú vlajku veľkých rozmerov. Transparentov s tým istým sloganom sme videli vo viacerých častiach mesta.

Dve tancujúce dámy sa zhodli vo svojich názoroch. „Sme rady, že éra Donalda Trumpa je na konci. O tomto sme snívali. Sme však nemilo prekvapené, koľko hlasov získal v ostatných častiach tejto krajiny“, povedala nám jedna z nich, 42-ročná Karen.

Medzi opýtanými sa nám však podarilo nájsť aj trošku zdržanlivejších. Mark doslova povedal, že je s tešením sa opatrný. „Vidím, že veľa ľudí sa teší a takto to aj bolo po zvolení Baracka Obamu, nakoniec nič veľké nedokázal. Ľudia ho nahradili Trumpom. Ostávam pri zemi a dúfam, že sa situácia v krajine aspoň o trochu zlepší,“ zveril sa nám 36-ročný muž.

O dva roky staršieho Justina dokonca nahnevalo, že nezarobil na akciách. „Som nahnevaný, lebo som nekúpil akcie v piatok, keď boli všetci neistí, ako dopadnú voľby. Je zvláštne, aké je ťažké odhadnúť, čo sa počas volieb stane, ale tento výsledok bol asi najviac pravdepodobný. Som rád, že je to za nami a že krajina bude mať lídra, ktorý je hodný rešpektu,“ povedal.

Protestujúci sa dožadujú prepočítaniu hlasov

Okrem Philadelphie sa ľudia tešili aj v ďalších veľkých mestách ako New York City či Washington D.C. Priaznivci Trumpa protestovali napríklad vo Pheonixe a Detroite, kde sa väčšina z nich dožadovala prepočítavaniu hlasov. Podľa portálu Aljazeera.com sa pár nespokojných občanov našlo aj vo Philadelphii.

Medzi nimi bol aj Charlie. „Neriešim, čo hovoria médiá. Neverím tomu a to je aj dôvod, prečo tu dnes stojím“, povedal a dodal, že síce sú spolu s manželkou liberálni, no chceli voliť Trumpa. Nevolili však nikoho, pretože im hlasovacie lístky neprišli včas.

Náročné a nervy drásajúce voľby sú na konci. Emócie po čase utíchnu a krajina sa vráti do bežných koľají. Keďže patrím k obyvateľom tejto krajiny, o to viac som zvedavá, ako sa vyvinie situácia po 20. januári. Vtedy totiž preberie prezidentskú kanceláriu nový prezident Spojených štátov – Joe Biden.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David AxelrodDonald TrumpJoe Biden
Firmy a inštitúcie CNNNew York Times