USA nechcú priamy konflikt s Rusmi, spojencov budú brániť

Vrtuľník
Americký minister obrany Ashton Carter v pondelok vyhlásil, že Spojené štáty a ich spojenci v NATO sa vojensky pripravujú aj na možnosť, že rozkol s Ruskom bude trvať aj po skončení vlády prezidenta Vladimira Putina Foto: SITA/AP

BERLÍN 22. júna (WEBNOVINY) – Americký minister obrany Ashton Carter v pondelok vyzval Nemecko a ďalšie členské krajiny NATO, aby sa spolu postavili ruskej agresii a ďalším bezpečnostným hrozbám v oblasti. Trval však na tom, že nikto sa nesnaží vyvolať druhú studenú vojnu, ani priamy konflikt s Moskvou.

Minister hovoril v blízkosti slávnej Brandenburskej brány v Berlíne. Carter poukázal na pokrok, ktorý Európa urobila od konca studenej vojny a dodal, že Rusku sa nesmie dovoliť otočiť hodiny späť.

Carter nechce urobiť z Ruska nepriateľa

„Nesnažíme sa o studenú vojnu s Ruskom, nieto ešte horúcu,“ povedal Carter. „Nesnažíme sa urobiť z Ruska nepriateľa. Ale nenechajte sa mýliť: budeme brániť našich spojencov, medzinárodný poriadok postavený na pravidlách a pozitívnu budúcnosť, ktorú nám poskytuje. Postavíme sa ruským krokom a jeho pokusom o obnovenie sovietskej sféry vplyvu,“ dodal Carter.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Carter v pondelok vyhlásil, že Spojené štáty a ich spojenci v NATO sa vojensky pripravujú aj na možnosť, že rozkol s Ruskom bude trvať aj po skončení vlády prezidenta Vladimira Putina. Napísala to agentúra Reuters.

Spojené štáty dúfajú v spoluprácu s Moskvou

Ruská intervencia na Ukrajine znepokojila východoeurópskych členov NATO a vyvolala sériu vojenských krokov aliancie, vrátane zintenzívnenia vojenských cvičení a vytvorenie síl veľmi rýchlej reakcie.

Minister, ktorý prehovoril na začiatok svojej týždňovej cesty po Európe, vyhlásil, že Spojené štáty dúfajú v návrat Ruska na cestu hľadenia do budúcna a naznačil oblasti možnej diplomatickej spolupráce s Moskvou, vrátane rozhovorov o iránskom jadrovom programe.

Ashton Carter
Foto: SITA/AP

Carter však pred pristátím v Berlíne tiež dodal, že pokračujúce zmeny vojenských pozícií NATO, ktoré sú sčasti zamerané na zastavenie ruskej intervencie, naznačujú prípravy na dlhodobejšie napätie.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ashton Carter
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy