V Bratislave sa zrazili vlaky, 21 osôb je zranených

Zrážka osobných vlakov
Vyslobodzovanie rušnovodiča po zrážke dvoch osobných vlakov. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Piatková zrážka dvoch vlakov v Bratislave pri Mladej garde si vyžiadala najmenej 21 zranených.

Jeden z nich je rušňovodič, ktorý zostal zakliesnený v kabíne rušňa. Záchranári ho vyslobodili po troch hodinách okolo 18:20 hod.

Potvrdil to pre agentúru SITA minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý bol spolu s ministrom dopravy Jánom Počiatkom na mieste nehody.

Na mieste podľa jeho slov zasahovalo do 70 záchranárov, príslušníkov hasičského a záchranného zboru (HaZZ), lekárskych záchranárov a železničných hasičov.

„Veľmi rýchlo sa podarilo evakuovať všetkých pasažierov a zranených ľudí z vlaku,“ uviedol Kaliňák s tým, že najťažšia situácia bola s rušňovodičom, ktorého bolo treba z rušňa vystrihnúť. „Stále pri ňom však boli lekári, hasiči s ním neustále komunikovali,“ dodal.

Obrazom: Zrážka vlakov v Bratislave

Zrážka osobných vlakov
Foto: SITA/Marián Peiger
Zrážka osobných vlakov
Foto: SITA/Marián Peiger

V Univerzitnej nemocnici Bratislava bolo 20 účastníkov nehody. Tých prerozdelili do 4 nemocníc – ak. L. Dérera, Ružinov, Staré Mesto a sv. Cyrila a Metoda. Najťažšie zranenia má rušňovodič.

Dvaja až traja ľudia sú zranení stredne-ťažko. Jeden z nich podstúpil operáciu chrbtice.

Ostatní majú ľahšie zranenia. Ide najmä o oškreniny, pomliaždeniny, tržné rany, informovala hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská.

Dva osobné vlaky idúce za sebou sa zrazili dnes o 15:24 v úseku medzi bratislavskou Hlavnou stanicou a stanicou Vinohrady. Doprava na trase Bratislava – Žilina a Bratislava – Nové Zámky bola úplne ochromená.

Podľa ministra dopravy Jána Počiatka sa už začali všetky kroky potrebné na to, aby bola nehoda vyšetrená, prebieha jej dokumentácia.

„Vzhľadom na to, že vyšetrovanie len prebieha, nie je možné viac špekulovať o príčinách,“ dodal Počiatek.

Podľa neho je tam veľké množstvo pracovníkov, ktorí pracujú na analyzovaní rozsahu škôd a ako rýchlo budú vedieť dôsledky odstrániť.

„Doteraz nebolo možné podnikať žiadne kroky na odstránenie dôsledkov, pretože hasiči vykliesňovali rušňovodiča. S ničím sa nesmelo hýbať,“ doplnil minister rezortu dopravy s tým, že teraz nabehli činné zložky, ktoré budú odstraňovať samotné následky nehody.

Ako povedal Počiatek pre televíziu TA3, na trati sa predtým objavil nákladný vlak, ktorý spôsobil prekážku.

Doprava na trati v úseku Bratislava hl. st. – Bratislava Vinohrady bola v piatok večer obnovená po jednej traťovej koľaji. Železničná spoločnosť očakáva počas piatkovej noci a v sobotu meškania niektorých vlakov v rozsahu približne 30 – 100 minút, uviedol Šarluška.

Informácie pre cestujúcich

V súvislosti so zrážkou vlakov bola doprava odklonená. Rýchliky išli odklonom cez stanicu Bratislava – Nové mesto a osobné vlaky boli nahradené autobusovou dopravou.

Ako ďalej agentúru SITA informoval riaditeľ Odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Šarluška, išlo o vlaky, ktoré mali v tom čase odchádzať zo stanice Bratislava – Hlavná stanica.

Rýchliky boli vedené odklonom cez stanicu Bratislava – Nové Mesto a pre osobné vlaky bola nasadená náhradná autobusová doprava na trase Bratislava – Hlavná stanica, Rača, Vajnory.

Odklonené boli len medzinárodné rýchliky z Maďarska do Českej republiky, ktoré idú cez stanicu Bratislava – Nové mesto.

Všetky podrobnosti o cestovaní vlakom získajú cestujúci na čísle Kontaktného centra 18 188, pri volaniach zo zahraničia +421 2448 58 188, ktoré má nepretržitú prevádzku, v zákazníckych centrách ZSSK, v osobných pokladniciach ZSSK a na internetovej stránke slovakrail.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petra Stano MaťašovskáRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Hlavná stanica v BratislaveŽSR Železnice Slovenskej republiky