OPEC zvažuje zvýšenie ťažby ropy, ceny sa priblížili k úrovni spred pandémie

Ropa ťažba
Foto: ilustračné, SITA/AP

Predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) spoločne so spojencami zvažujú zvýšenie ťažby. Argumentujú tým, že ceny ropy sa opäť priblížili k úrovni spred pandémie koronavírusu.

Čakajú na Saudskú Arábiu

Takzvaný OPEC Plus zahŕňajúci aj krajiny ako Rusko, ktoré nie sú súčasťou kartelu, ale v ostatných rokoch sa podieľajú na koordinácii produkcie, sa vlani odhodlal k výraznému zníženiu ťažby, aby zabránil úplnému poklesu cien.

V decembri 2020 sa však rozhodli navýšiť ťažbu o 500-tisíc barelov denne a podľa analytikov by ju mohli zvýšiť o rovnaké číslo opäť. Otázne však zostáva, ako sa k tomu postaví Saudská Arábia. Líder v tomto odvetí v januári dobrovoľne znížil ťažbu o milión barelov denne. Tento krok zaskočil ropný priemysel a spôsobil navýšenie cien.

Stále platí strop

Ako poznamenal Björnar Tonhaugen, vedúci analytikov ropných trhov spoločnosti Rystad Energy, v skupine OPEC platí strop znamenajúci, že v priebehu mesiaca sa produkcia nezvýši o viac ako 500-tisíc barelov denne. To však nezahŕňa spomenuté rozhodnutie Saudov, ktorí v budúcnosti pravdepodobne využijú možnosť opäť navýšiť dennú ťažbu o spomenutých milión barelov.

Ropa sa vo štvrtok pohybovala na newyorskej burze na úrovni 61,66 USD za barel, neďaleko úrovní okolo 63 USD v posledných dňoch decembra 2019, keď sa začínali vyskytovať prvé prípady koronavírusu. Ropa Brent sa pohybovala na úrovni 64,37 USD, v porovnaní s predpandemickou úrovňou okolo 69 USD v decembri 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu