Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň elektrická energia zdroje energie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto Vodohospodárska výstavba
18. 01. 2015 10:43 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Štátny podnik ide stavať vodnú elektráreň za 22 miliónov

Vodohospodárska výstavba plánuje postaviť v rámci sústavy vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros novú malú vodnú elektráreň v Čunove s výkonom sedem megawattov.

Vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros bude mať zrejme ďalšiu vodnú elektráreň. Okrem známej veľkej Vodnej elektrárne Gabčíkovo by mohlo mať vodné dielo aj novú malú vodnú elektráreň. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba totiž plánuje zrekonštruovať haťové pole na jestvujúcom stupni Čunovo, ktoré je súčasťou sústavy vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. „Cieľom výstavby podhaťovej elektrárne je hydroenergetické využitie prietokov vypúšťaných na jalovo do koryta Dunaja,“ uviedla spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Stavať chcú o rok

Nová malá vodná elektráreň v Čuňove vyjde štátny podnik na približne 22 miliónov eur. Výkon elektrárne by mal byť na úrovni siedmich megawattov. Elektrinu v nej budú vyrábať dve Kaplanove horizontálne turbíny. S výstavbou elektrárne chce vodohospodársky podnik začať v budúcom roku. Celá výstavba by mala následne trvať dva roky. „Hydropotenciál vodných tokov na výrobu elektrickej energie prostredníctvom malých vodných elektrární predstavuje jeden z troch najvýznamnejších obnoviteľných zdrojov. Pozitívny environmentálny prínos z preferovania malých vodných elektrární pred tepelnými elektrárňami je najmä v znížení produkcie plynných emisií, popola a popolčeka,“ zdôvodnil svoje plány štátny vodohospodársky podnik.

Odporúčané články

Rieka Hron bude mať možno ďalšiu vodnú elektráreň Smer chce ovládnuť investície na Gabčíkove, tvrdí Miškov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Bol to nervózny deň, hodnotí Peter Sagan 10. etapu Tour de France 2019 Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X