Vojanským plynovodom prestal prúdiť plyn, Ukrajina nemá záujem

Vojany-Užhorod
Interiér kompresorovej plynovej stanice plynovodu Vojany-Užhorod. Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jarošík

Slovensko-ukrajinský plynovod Vojany-Užhorod vyschol. Už druhý mesiac po sebe ním neprúdi zemný plyn. V januári a vo februári tohto roka sa pritom plynovodom denne prepravilo viac ako jeden milión metrov kubických plynu. Obchodníci nateraz neevidujú dopyt po plyne z ukrajinskej strany.

„V súčasnom období absentuje významnejší dopyt po preprave v smere na Ukrajinu. Naopak, v dôsledku situácie na trhu bol dokonca zaznamenaný väčší vývoz zemného plynu z Ukrajiny ako dovoz,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, Pavol Kubík.

Naplnené zásobníky?

Slovenskí plynári za nezáujmom o prepravu plynu zo Slovenska a z ostatných okolitých krajín na Ukrajinu vidia nadpriemerný stav naplnenosti zásobníkov plynu u našich východných susedov.

„Súvisí to ešte s vlaňajším intenzívnym predzásobením, prípadne v ďalších faktoroch na trhu so zemným plynom napríklad ceny plynu,“ dodal Kubík.

Eustream avizuje, že technické kapacity plynovodu Vojany-Užhorod sú stále dostupné. „Hneď, ako sa situácia na trhu zmení, sme pripravení prepravovať podľa požiadaviek našich zákazníkov aj v tomto smere,“ konštatoval hovorca spoločnosti.

Rekord spred piatich rokoch

Ukrajinci na jeseň stratili záujem o odber zemného plynu zo Slovenska po tom, čo cez leto vyťažovali plynovod Vojany-Užhorod takmer naplno. Denne odoberali vyše 40 miliónov kubíkov plynu.

V jeseni postupne denná preprava klesla na 14 až 8 miliónov kubíkov, na konci roka na 1,3 milióna. Najviac sa doteraz prepravilo reverzným tokom v Budinciach 44 miliónov kubíkov plynu v sobotu 29. októbra 2016.

Pomohli sme Ukrajincom

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014 po ukončení testovacích dodávok.

Slovensko sa rozhodlo plynovod zrekonštruovať pre problémy Ukrajiny s dodávkami plynu z Ruska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Kubík
Firmy a inštitúcie Eustream