Vo voľbách môže o Slovensku rozhodovať až 56-tisíc cudzincov

Voľby
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Viac ako 56-tisíc cudzincov bude môcť voliť v jesenných voľbách do orgánov samosprávnych krajov.

„Zoznam cudzincov s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky obsahoval 56 562 mien,“ uviedla pre agentúru SITA Dana Pohlodová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra.

Zoznam cudzincov poslal rezort vnútra obvodným úradom, ktoré údaje poskytnú jednotlivým obciam, aby mohli vyhotoviť zoznam voličov. Definitívny počet cudzincov, ktorí môžu v novembri voliť, sa môže ešte zmeniť.

K termínu volieb sa toto číslo môže meniť, ak sa prihlásia cudzinci na trvalý pobyt, respektíve zrušia trvalý pobyt, upozornila Pohlodová.

Zákon o voľbách do orgánov samosprávnych krajov umožňuje využiť volebné právo aj cudzincom s trvalým pobytom na Slovensku. Voľby budú v sobotu 9. novembra. Volebné miestnosti otvoria o siedmej hodine, zatvoria ich o 22:00.

Ak kandidát na predsedu samosprávneho kraja nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, do 14 dní bude druhé kolo. Náklady na jesenné voľby do orgánov samosprávnych krajov budú takmer desať miliónov eur. Kandidačné listiny možno podávať do polnoci 30. septembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom