Vojna na Ukrajine: Rusi zintenzívňujú útoky na východe, majú delfíny a varujú pred poskytovaním zbraní (online)

Vojna na Ukrajine,
Vojak stojí neďaleko metalurgického závodu Steel Works. Foto: SITA/AP.

Rusko na východe Ukrajiny zintenzívňuje svoju ofenzívu, ktorej cieľom je prevziať úplnú kontrolu nad Doneckou a Luhanskou oblasťou a zabezpečiť si pozemné spojenie s polostrovom Krym. Ruské sily vykonávajú intenzívnu paľbu v takmer všetkých smeroch, uviedol vo štvrtok ráno generálny štáb ukrajinskej armády a dodal, že najväčšiu aktivitu pozoruje v oblastiach miest Slobožanske a Doneck.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Pokračujú údery na Charkov, ktorý je druhým najväčším ukrajinským mestom, a viac ruských síl presunuli k mestu Izjum. Za uplynulých 24 hodín ukrajinské sily odrazili šesť útokov v Doneckej a Luhanskej oblasti,“ uviedol generálny štáb ukrajinskej armády.

Rozhodnutie Ruska zastaviť dodávky plynu Poľsku a Bulharsku podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ukázalo, že „nikto v Európe nemôže dúfať, že bude s Ruskom udržiavať normálnu ekonomickú spoluprácu“. „Rusko považuje nielen plyn ale akýkoľvek obchod za zbraň. Len čaká na okamih, v ktorom môže jednu alebo druhú obchodnú oblasť použiť,“ povedal Zelenskyj v nočnom videopríhovore. Informuje o tom portál bbc.com.

Zelenskyj dodal, že Rusko „považuje zjednotenú Európu za terč“ a čím skôr bude každý na kontinente súhlasiť s tým, že nemôže v obchode závisieť od Ruska, tým skôr nastane stabilita. Ukrajinský prezident zároveň privítal dohodu Európskej únie s Kyjevom o zrušení ciel a kvót na ukrajinský export, pričom dodal, že Rusko chce vytvoriť chaos na globálnych trhoch, predovšetkým na trhu s potravinami. „Ukrajinský export pomôže stabilizácii trhov a podporí ekonomiku krajiny počas krízy,“ dodal.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov varoval pred poskytovaním zbraní Ukrajine a ostatným krajinám ako Gruzínsko a Moldavsko. Tendencia „napumpovať“ Ukrajinu a ďalšie krajiny zbraňami je podľa jeho slov typom akcie, ktorá ohrozuje bezpečnosť na kontinente a vyvoláva nestabilitu.

Peskov tým počas štvrtkového konferenčného hovoru s novinármi reagoval na tvrdenia britskej ministerky zahraničných vecí Liz Trussovej o podpore Ukrajiny a ďalších štátov.

Šéfka britskej diplomacie v stredu naznačila, že je nevyhnutné vyzbrojovať ťažkými zbraňami nielen Ukrajinu, ale aj Moldavsko, Gruzínsko a krajiny na západnom Balkáne, aby „mali odolnosť a schopnosti zachovať si svoju suverenitu a slobodu“. Informuje o tom televízia CNN.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.

21:39 Rusi sa v Chersonskej oblasti snažia rozšíriť svoj vplyv a vykoreniť ukrajinskú identitu. Referuje o tom spravodajský web CNN. V ostatných dňoch Rusi dosadili do vedenia mesta Cherson svojich vlastných predstaviteľov.

Vo štvrtok jeden z nich povedal, že v Chersone sa od budúceho týždňa začne platiť rubľami, ktoré do štyroch mesiacov nahradia ukrajinské hrivny. Okrem toho ruské televízne kanály nahradili ukrajinské stanice. Rusi tiež v Chersonskej oblasti ničia ukrajinské školstvo, vyhrážajú sa zamestnancom škôl a zastrašujú riaditeľov.

20:31 Vo štvrtok večer sa v ukrajinskej metropole Kyjev ozvali dva silné výbuchy. Ako referuje spravodajský web CNN, tie nastali niekoľko kilometrov východne od centra mesta.

19:41 Úrovne radiácie vo výkopoch v uzavretej zóne okolo nefunkčnej ukrajinskej jadrovej elektrárne Černobyľ boli pod maximálnou povolenou úrovňou pre zamestnancov zariadenia.

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi, ktorý tento týždeň navštívil elektráreň, vo štvrtok povedal, že odborníci z agentúry urobili vo výkopoch merania. Úrovne radiácie vo výkopoch, za ktorými sú pravdepodobne okupujúci ruskí vojaci, boli podľa jeho slov „trikrát alebo viackrát nižšie ako povolené úrovne pre pracovníkov v oblastiach vystavených radiácii“.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť po stiahnutí ruských jednotiek koncom marca uviedla, že dostali „značné dávky“ radiácie z kopania zákopov v tejto oblasti. MAAE sa podľa Grossiho pýtala na „možné vystavenie alebo situácie“, ale nedostala odpoveď.

Vyjadrenia šéfa MAAE naznačujú, že zdravotné riziko nebolo také veľké, aké boli prvotné obavy. Grossi však zdôraznil, že zóna okolo Černobyľa „nie je miesto na piknik alebo kopanie“.

19:18 Ruskí vojaci násilne deportovali do filtračných táborov a následne do Ruska už viac ako 30-tisíc obyvateľov Mariupoľa.

Tvrdí to gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. Na webe mediacenter.org.ua uviedol, že okupantom sa nedostáva podpory zo strany ukrajinského obyvateľstva, preto sa uchyľujú k podlým trikom a pod zámienkou evakuácie na územia kontrolované Ukrajinou ich odvážajú do filtračných táborov neďaleko Mariupoľa.

„Keď tam zoberú ľudí, rozdelia ich na ženy s deťmi a mužov, a taktiež podľa veku. Potom im vezmú doklady dosvedčujúce, že sú občania Ukrajiny,“ vysvetlil Kyrylenko. Podľa neho okupanti dávajú ľuďom vo filtračných táboroch nimi vytvorené dokumenty a následne ich odvážajú na územie samozvanej Doneckej ľudovej republiky alebo do Ruska.

18:57 Americký prezident Joe Biden odmieta ruské tvrdenia, že by vojna na Ukrajine mohla prerásť do väčšieho konfliktu medzi Moskvou a Spojenými štátmi a ich spojencami v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorý by mohol priviesť svet na pokraj jadrovej konfrontácie.

18:22 Ukrajinské jednotky zničili pri dedine Jakmivka dôležitý železničný most spájajúci polostrov Krym s Rusmi okupovaným mesto Melitopoľ na juhu Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na Serhija Bratčuka z oblastnej vojenskej správy v Odese.

Okupanti cez tento most dodávali zbrane a palivo z Krymu,“ tvrdil Bratčuk.

17:48 Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak tvrdí, že Ukrajina má právo brániť sa útokom na Rusko. Referuje o tom spravodajský web BBC.

„Rusko zaútočilo a zabíja civilistov. Ukrajina sa bude brániť akýmkoľvek spôsobom, vrátane útokov na sklady a základne vrahov. Svet uznáva toto právo,“ napísal Podoľak na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová vo štvrtok tlmočila pobúrenie Kremľa z údajných ukrajinských útokov na ciele na území Ruska. Ďalšia „provokácia“ sa podľa nej stretne s „tvrdou odpoveďou“.

17:20 Otvorenie bankového účtu v rubľoch v ruskej banke Gazprombank by mohlo predstavovať porušenie sankcií Európskej únie (EÚ). Ako informuje spravodajský web BBC, povedal to nemenovaný popredný predstaviteľ EÚ.

15:56 Poľská pohraničná stráž oznámila, že od 24. februára, keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu, zaznamenala viac ako tri milióny prechodov z Ukrajiny. Opačným smerom v spomenutom období evidujú 904-tisíc prechodov. Hovorkyňa pohraničnej stráže Anna Michalská vo štvrtok uviedla, že tento počet zahŕňa aj ľudí, ktorí prechádzali niekoľkokrát, pretože napríklad pravidelne nakupujú v Poľsku a potom sa vracajú späť na Ukrajinu. Poľské úrady uviedli, že približne 1,6 milióna utečencov požiadalo a dostalo špeciálne identifikačné čísla, ktoré im umožnia pracovať a získať bezplatnú zdravotnú starostlivosť a vzdelanie v Poľsku.

15:43 Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová vo štvrtok odsúdila „nevysvetliteľné výbuchy“ v Podnestersku ako „teroristické činy“. Zacharovová na pravidelnom brífingu v Moskve vyjadrila znepokojenie Ruska nad „eskaláciou napätia“ v odštiepeneckom regióne Moldavska. Referuje o tom spravodajský web CNN. „Tieto teroristické činy považujeme za zamerané na destabilizáciu situácie v regióne a očakávame dôkladné a objektívne vyšetrenie všetkých okolností toho, čo sa stalo,“ uviedla vo štvrtok Zacharovová.

15:04 Trhy sa podľa nej obávajú prerušenia dodávok ropy a plynu, ale aj niektorých kovov, neónového plynu a obilnín či rastlinných olejov. Ich nedostatok môžu v prípade narušených dodávok pocítiť aj naši priemyselníci vrátane automobiliek a výrobcov elektroniky a počítačov. Povedala analytička 365.bank Jana Glasová.

14:39 Napriek debatám o embargu Rusko od vypuknutia vojny na Ukrajine predalo krajinám Európskej únie fosílne palivá v hodnote asi 44 miliárd eur.

Na svojom webe o tom informovalo fínske Centrum pre výskum energie a čistého vzduchu. Najväčším európskym dovozcom z Ruska v spomenutom období bolo Nemecko, ktoré nakúpilo energie za 9,1 miliardy eur. Kým dodávky ruskej ropy a uhlia do EÚ v predmetnom období klesli o 20, resp. 40 percent, dovoz plynu sa zvýšil.

14:25 Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov varoval pred poskytovaním zbraní Ukrajine a ostatným krajinám ako Gruzínsko a Moldavsko. Tendencia „napumpovať“ Ukrajinu a ďalšie krajiny zbraňami je podľa jeho slov typom akcie, ktorá ohrozuje bezpečnosť na kontinente a vyvoláva nestabilitu.

13:46 Predstavitelia obliehaného ukrajinského mesta Mariupoľ uviedli, že existuje riziko vypuknutia cholery, úplavice a infekcií vyvolaných baktériou Escherichia coli.

Môžu spôsobiť silné bolesti žalúdka, krvavé hnačky a zlyhanie obličiek. „Teplota vzduchu už dosiahla 20 stupňov. V meste by už čoskoro mohli vypuknúť silné a smrteľné epidémie, a to z dôvodu chýbajúceho centralizovaného zásobovania vodou a kanalizácie, rozkladu tisícok mŕtvol pod troskami a katastrofálneho nedostatku pitnej vody a jedla,“ uviedla mestská rada.

Cholera
Cholera pod mikroskopom. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

13:37 Nemecká polícia zaznamenala v krajine viac ako 1 700 trestných činov súvisiacich s vojnou na Ukrajine. 

Skupina Mediendienst Integration informovala, že prieskum medzi všetkými nemeckými policajnými orgánmi ukázal, že trestné činy sa vo veľkej miere zameriavali na ľudí ruského alebo ukrajinského pôvodu alebo na ich majetok.

Úrady podľa skupiny evidujú viac ako 160 prípadov násilia voči osobe a začali tiež 170 vyšetrovaní pre používanie písmena Z, ktoré sa v niektorých kontextoch považuje za preukázanie podpory ruskej vojne na Ukrajine, čo je v Nemecku nelegálne.

Nemecko má veľkú populáciu migrantov z bývalého Sovietskeho zväzu. Od vypuknutia vojny vo februári krajina prijala takmer 400-tisíc Ukrajincov.

13:26 Dve z popredných európskych energetických spoločností, nemecká firma Uniper a rakúska OMV, potvrdili, že rokujú s Gazpromom o tom, ako platiť za ruský plyn, a zároveň dodržiavať sankcie Európskej únie a nové pravidlá Ruska požadujúce, aby sa všetok plyn platil v rubľoch. 

Nemecká firma Uniper uviedla, že považuje za možnú konverziu platieb podľa ruského dekrétu v súlade so zákonom o sankciách. „Uniper bude naďalej platiť v eurách. Uniper rokuje so svojím zmluvným partnerom o konkrétnych platobných modalitách a je tiež v úzkej koordinácii s nemeckou vládou,“ uviedla spoločnosť Uniper vo vyhlásení.

Rakúska OMV uviedla, že „analyzovala žiadosť Gazpromu o platobných metódach vo svetle sankcií EÚ“. „Teraz pracujeme na riešení, ktoré bude v súlade so sankciami,“ tvrdí OMV.

13:18 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) navštívil miesta pri Kyjeve poškodené počas prítomnosti ruských síl, kde po ich odchode našli telá zavraždených civilistov.

António Guterres, ktorý okrem iného prišiel do mesta Buča, v tejto súvislosti vyzval Rusko, aby spolupracovalo s Medzinárodným trestným súdom. Tiež skonštatoval, že v každej vojne „platia najvyššiu cenu civilisti“.

„Keď vidím tie zničené budovy, musím povedať čo cítim. V jednom z tých domov, ktoré sú teraz zničené a čierne, som si predstavil moju rodinu. Vidím moje vnučky utekajúce v panike, časť mojej rodiny nakoniec zabitú,“ vyjadril sa šéf OSN.

V 21. storočí je vojna absurdita, povedal tiež Guterres vyjadrujúc sústrasť s obeťami. „Keď hovoríme o vojnových zločinoch, nemôžeme zabudnúť na to, že najhorší zo zločinov je samotná vojna,“ dodal.

Antonio Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres v strede. Foto: SITA/AP

13:13 Slováci odkazujú Rusom, aby opustili Ukrajinu, uvádza polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti. Dôvodom sú podľa nej vyhrážky Ruskej federácie.

Dôvodom sú podľa nej vyhrážky Ruskej federácie. Slovanská vzájomnosť na čele so silným Ruskom je podľa polície minulosťou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:12 Ak sa Fínsko a Švédsko rozhodnú vstúpiť do Organizácie Severoatlantickej zmluvy, NATO ich prijme s otvorenou náručou a vstúpiť do obranného bloku budú môcť rýchlo.

Povedal to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Vyjadril sa takto v čase, keď verejnosť vo Fínsku a Švédsku čoraz viac podporuje vstup do NATO v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine. Médiá v oboch krajinách špekulujú o tom, že Helsinki a Štokholm o členstvo v Severoatlantickej aliancii požiadajú v polovici mája.

Jens Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: SITA/AP

11:51 Česko sa pripravuje na možnosť, že mu Rusko, podobne ako Poľsku a Bulharsku, zastaví dodávky zemného plynu, keď zaň nebude chcieť platiť v rubľoch. V relácii Snídaně s Novou to povedal český premiér Petr Fiala.

11:22 Kanadská Dolná snemovňa v stredu jednomyseľne uznala, že Rusko na Ukrajine „pácha genocídu“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Jednomyseľným súhlasom bolo rozhodnuté, že vzhľadom na to, že sú jasné a dostatočné dôkazy o systematických a masívnych vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti, ktoré na ukrajinských ľuďoch páchajú ozbrojené sily Ruskej federácie, vedené prezidentom Vladimirom Putinom a ďalšími v ruskom parlamente… Snemovňa uznáva, že Ruská federácia pácha zločiny genocídy proti ukrajinskému ľudu,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

Schválený návrh obsahuje aj opis množstva zverstiev, zabíjania ukrajinských civilistov, násilných transferov ukrajinských občanov na ruské územie a „rozsiahle prípady fyzického a psychického násilia a znásilnení“.

10:58 O dočasné útočisko v stredu na Slovensku požiadalo 343 osôb. Hraničnými priechodmi prešlo na vstupe do SR 873 mužov, 2 052 žien a 643 detí. Na výstupe zo SR smerom na Ukrajinu prešlo za včerajší deň 2 238 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 71 policajtov, 70 hasičov, 98 colníkov, 351 vojakov, 128 dobrovoľníkov, piati duchovní, dvaja príslušníci zahraničných zložiek a 22 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 67 autobusov, ktoré prepravili 659 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 417 osôb.

Slovensko-ukrajinské hranice už od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 369-tisíc osôb, o dočasné útočisko požiadalo takmer 72-tisíc z nich. Viac ako 115-tisíc osôb zaznamenali na hraničných priechodoch na výstupe zo SR.

9:46 Rusko na východe Ukrajiny zintenzívňuje svoju ofenzívu, ktorej cieľom je prevziať úplnú kontrolu nad Doneckou a Luhanskou oblasťou a zabezpečiť si pozemné spojenie s polostrovom Krym.

Ruské sily vykonávajú intenzívnu paľbu v takmer všetkých smeroch, uviedol vo štvrtok ráno generálny štáb ukrajinskej armády a dodal, že najväčšiu aktivitu pozoruje v oblastiach miest Slobožanske a Doneck.

„Pokračujú údery na Charkov, ktorý je druhým najväčším ukrajinským mestom, a viac ruských síl presunuli k mestu Izjum. Za uplynulých 24 hodín ukrajinské sily odrazili šesť útokov v Doneckej a Luhanskej oblasti,“ uviedol generálny štáb ukrajinskej armády.

9:11 Vojna na Ukrajine bude pokračovať, kým „sa ju Rusko nerozhodne ukončiť“. V rozhovore pre televíziu CNN to v stredu povedal generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

„Vojna sa neskončí stretnutiami,“ skonštatoval Guterres v rozhovore s Andersonom Cooperom. „Vojna sa skončí, keď sa Ruská federácia rozhodne ju ukončiť, a keď – po pokoji zbraní – bude možnosť skutočnej politickej dohody. Môžeme absolvovať všetky možné stretnutia, ale to nie je to, čo ukončí vojnu,“ vyjadril sa.

António Guterres, Lavrov
António Guterres a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: SITA/AP

8:53 Rozhodnutie Ruska zastaviť dodávky plynu Poľsku a Bulharsku podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ukázalo, že „nikto v Európe nemôže dúfať, že bude s Ruskom udržiavať normálnu ekonomickú spoluprácu“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:38 Slovenskí policajti, ktorí majú pomáhať s dokumentovaním podozrení zo spáchania vojnových zločinov, sú už na Ukrajine.

Informuje o tom na sociálnej sieti Policajný zbor SR (PZ) s tým, že konkrétne ide o kriminalistických technikov. Spolu s nimi odošli na Ukrajinu aj súdni lekári.

8:05 Ruská Čiernomorská flotila je podľa britskej vojenskej spravodajskej služby stále schopná zasahovať ciele na ukrajinskom pobreží.

Napriek strate vlajkovej lode Moskva a výsadkovej lode Saratov zostáva v čiernomorskej operačnej zóne ďalších 20 plavidiel ruského námorníctva, vrátane ponoriek, uviedlo britské ministerstvo obrany. Informuje o tom portál news.sky.com.

„Prieliv Bospor je naďalej uzavretý pre všetky vojnové lode okrem tureckých, čo znamená, že Rusko nemôže v Čiernom mori nahradiť svoj stratený krížnik Moskva,“ dodal však britský rezort obrany. Rusko sa snaží odrezať Ukrajinu od Čierneho mora, čo by vážne poškodilo jej obchod.

7:57 Ceny ropy v stredu stúpli. Júnové dodávky ľahkej americkej ropy si pripísali 32 centov a uzavreli na úrovni 102,02 USD za barel. Júnové dodávky severomorskej ropy Brent zdraželi o 33 centov na 105,32 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu stúpla o 12 centov na 3,46 USD za galón. Ceny drahých kovov však zamierili nadol. Zlato zlacnelo o 15,40 USD na hodnotu 1 888,70 USD za uncu a cena striebra sa znížila o 8 centov na úroveň 23,46 USD za uncu.

7:42 Za prvé dva mesiace ruskej vojny na Ukrajine bolo Nemecko najväčším nákupcom ruských energií. Vyplýva to zo štúdie Centra pre výskum energetiky a čistého ovzdušia, ktoré sídli v Helsinkách.

7:23 Séria výbuchov pri televíznom vysielači v juhoukrajinskom meste Cherson prinajmenšom dočasne vyradila z prevádzky ruské televízne kanály. Ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti uviedla, že na mesto dopadli rakety z pozícii ukrajinských síl nachádzajúcich sa severozápadne od Chersonu. Mesto okupuje ruská armáda od začiatku vojny.

Online denník Ukrajinská Pravda uviedol, že raketové údery spôsobili požiar a vyradili ruské televízne kanály. Agentúra RIA Novosti konštatovala, že televízne vysielanie neskôr obnovili. Dodala, že ruská televízia začala z Chersonu vysielať minulý týždeň. Rusko je odhodlané posilňovať kontrolu nad mestom, ale jeho obyvatelia naďalej vychádzajú do ulíc, aby protestovali proti okupácii.

7:09 Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová vyhlásila, že západní spojenci by mali Ukrajine poslať tanky, lietadlá a ďalšie ťažké zbrane. Podľa jej slov „by nečinnosť bola najväčšou provokáciou“. Členské krajiny Severoatlantickej aliancie posielajú Ukrajine vojenské dodávky, vrátane rakiet a obrnených transportérov. Ale doteraz sa zdráhajú poslať krajine bojové lietadlá pre obavy z eskalácie konfliktu.

„Teraz je čas pre odvahu, nie opatrnosť,“ vyhlásila šéfka britskej diplomacie. Avšak napriek jej výzve britský premiér Boris Johnson uviedol, že Spojené kráľovstvo neplánuje poslať Ukrajine lietadlá. Trussová zároveň povedala, že útok Ruska na Ukrajinu musí byť pre medzinárodné inštitúcie budíčkom. Vyzvala na nové sústredenie sa na „vojenskú silu, ekonomickú bezpečnosť a užšie globálne aliancie“.

Liz Trussová
Ministerka zahraničných vecí Veľkej Británie Liz Trussová. Foto: archívne, SITA/AP.

7:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonJoe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj