Volebná komisia má ďalšie podnety na moratórium

Voľby

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Ústredná volebná komisia eviduje pár dní pred sobotňajším druhým kolom krajských volieb viaceré sťažnosti. Najčastejšie ide o porušenie volebného moratória a výhrady voličov. Ako pre agentúru SITA povedala zapisovateľka komisie Lívia Škultétyová, najviac podnetov týkajúcich sa ešte prvého kola volieb do orgánov samosprávnych krajov je zatiaľ na porušenie moratória – zákazu volebnej agitácie 48 hodín pred začiatkom hlasovania a počas neho. Jeden podnet sa týka kandidáta na poslanca v Bratislavskom kraji, ktorý podľa autora podnetu nesplnil zákonnú povinnosť trvalého pobytu v obvode, za ktorý kandidoval. Týmito a ďalšími podnetmi sa bude Ústredná volebná komisia zaoberať vo štvrtok, v deň začiatku volebného moratória k druhému kolu volieb. Aj pre druhé kolo volieb platí moratórium, ktoré sa začne 48 hodín pred začiatkom volieb, teda vo štvrtok 26. novembra o 7:00 a trvá aj počas volieb až do ich skončenia.

V sobotu 28. novembra sa od 7:00 do 22:00 v štyroch samosprávnych krajoch – v Bratislavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Prešovskom otvoria volebné miestnosti pre druhé kolo volieb. V prvom, ktoré bolo 14. novembra, totiž ich obyvatelia nezvolili na ďalšie štyri roky županov. Potrebné na to bolo, aby jeden z kandidátov dostal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Do druhého kola postúpili v každom z krajov dvaja kandidáti, ktorí získali najväčší počet platných hlasov v prvom kole. V druhom kole volieb bude za župana zvolený ten kandidát, ktorý získal najväčší počet platných hlasov. Voľby sa niekde môžu začať aj skôr, ak si to vyžadujú miestne podmienky. Aj v takýchto prípadoch musia byť volebné miestnosti otvorené do 22:00.

V Bratislavskom kraji postúpili do druhého kola Pavol Frešo a súčasný predseda kraja Vladimír Bajan. V druhom kole v Trenčianskom kraji sa stretne súčasný župan Pavol Sedláček s Martinom Fedorom. Vo voľbách banskobystrického župana to budú Vladimír Maňka a Jozef Mikuš. Banskobystrický kraj je jediný, kde sa úradujúci predseda (Milan Murgaš) neprebojoval do druhého kola volieb. O hlasy voličov v Prešovskom samosprávnom kraji sa uchádzajú Peter Chudík a Ján Hudacký.

V prvom kole volieb boli vo všetkých ôsmich krajoch zvolení poslanci krajských zastupiteľstiev a štyria župani obhájili svoje kreslo. Kreslo predsedu Košického samosprávneho kraja opäť získal Zdenko Trebuľa, predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja bude opäť Milan Belica, Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš a aj v Žiline budú mať staronového predsedu samosprávneho kraja Juraja Blanára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lívia Škultétyová
Firmy a inštitúcie Ústredná volebná komisia