Päť vysokých škôl zriadi materské školy, ministerstvo dá na ich vznik milión eur

Do škôlok a škôl sa vrátia detí rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Foto: archívne, SITA/STU

Päť vysokých škôl sa rozhodlo v rámci projektu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zriadiť materské školy pre svojich zamestnancov a študentov. Informoval o tom odbor komunikácie ministerstva školstva. Zaradenie týchto škôl do školského systému bude zároveň obsiahnuté aj v pripravovanej novele zákona. Tá by zaručila, že zriaďovateľom materskej školy môže byť aj vysoká škola. Podľa ministerstva projekt podporuje zvyšovanie dostupnosti vysokoškolského vzdelávania pre študentov – rodičov.

Motivácia pre ďalšie školy

Ministerstvo na podporu vzniku materských škôl pri vysokých školách vyčlenilo jeden milión eur. Dotácie na zriadenie materskej školy boli poskytnuté Univerzite Komenského v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Žilinskej univerzite v Žiline a Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

Šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) oceňuje, že ministerstvo môže takýmto spôsobom prispieť k väčšiemu zaškoleniu detí v predškolskom veku. „Zároveň je to aj prvý krok k vytváraniu vysokoškolských komunít s komplexnými službami, ktoré umožnia mladým rodinám pracovať či zvyšovať si vzdelanie,“ ozrejmil. Minister verí, že zaradením týchto škôl do systému motivujú aj ďalšie vysoké školy, aby pre svojich študentov a zamestnancov vytvorili zázemie pre deti.

Stubáčik

Prvá univerzitná materská škola bola otvorená 7. septembra 2020. Ide o materskú školu Stubáčik, ktorá funguje pri Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave. Popri materskej škole mala STU poskytnúť aj denný stacionár, v ktorom sa postarajú o dieťa v čase, keď majú rodičia vyučovanie či skúšky.

Projekt univerzitnej materskej školy vznikol v roku 2017 ako reakcia na výsledok zamestnaneckej a študentskej ankety. STU na tento účel poskytla vlastné priestory v budove internátu Jura Hronca a projekt zafinancovala z vlastných zdrojov sumou 129-tisíc eur. Na projekt prispel aj Úrad vlády SR sumou 15-tisíc eur a časť peňazí STU získala od sponzorov.

Tento rok v januári vstúpil do platnosti zákon o povinnej predškolskej výchove detí od piatich rokoch. Od septembra 2021 by tak malo byť pripravené miesto v škôlkach pre všetky päťročné deti. Podľa poslednej analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky by do roku 2021 mohla byť dostupná kapacita pre 97,5 percenta detí, čo však znamená 1 460 chýbajúcich miest.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSPU Slovenská poľnohospodárska univerzitaUK Univerzita Komenského v BratislaveUniverzita Pavla Jozefa Šafárika v KošiciachUniverzita veterinárskeho lekárstva a farmácieŽilinská univerzita v Žiline