Koronavírus môže prežiť aj na zubnej kefke. Tipy, ako účinne zabrániť prenosu infekcie

Ilustračné foto: Gettyimages.com

Počas infekčného ochorenia by ste mali venovať zvýšenú pozornosť ústnej hygiene, upozorňuje Slovenská komora zubných lekárov (SKZL).

Bakteriálne a najmä vírusové infekcie podľa SKZL znižujú imunitu vrátane obranyschopnosti ústnej sliznice. Medzi ústnou dutinou a pľúcami totiž dochádza aj u zdravých jedincov k cirkulácii baktérií. Do pľúc sa vdychovaním dostávajú baktérie zo zubného povlaku a z ústnej dutiny. Pri výdychu baktérie z pľúc putujú do ústnej dutiny a usádzajú sa na povrchu zubov a okolitých ďasnách.

Plak je rezervoárom cirkulujúcich infekčných častíc

Pri infekčných ochoreniach vyvolaných baktériami ako je nádcha, angína, zápal priedušiek a pľúc, ale najmä pri vírusových ochoreniach, ako je chrípka, ale aj ochorenie COVID-19, sa výrazne zvyšuje počet infekčných častíc v ústach. Ústna hygiena je preto u pacientov s týmito ochoreniami, najmä vo fáze horúčok, znížená alebo úplne chýba,“ povedala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo prof. MUDr. Neda Markovská, CSc.

Ako ďalej uviedla, plak predstavuje rezervoár cirkulujúcich infekčných častíc z pľúc, pričom ich počet znásobuje kašeľ. Denne používame zubné kefky a aj keď sú vlákna zubnej kefky zhotovené zo syntetických vláken, usádzajú sa na nich mikroorganizmy. Tieto pochádzajú z ústnej dutiny, ale aj z ovzdušia.

Aké chyby nesmiete robiť

  • Zubnú kefku po použití dôkladne opláchnite teplou vodou a uložte ju do zvislej polohy hlavičkou s vláknami nahor, aby voľne vyschla.
  • Nikdy nedávajte kryt na zubnú kefku – slúži len pri transporte zubnej kefky, napr. pri cestovaní.
  • V mnohých kúpeľniach sú umiestnené aj toaletné misy. Najväčšou chybou je, ak WC spláchnete skôr, ako zatvoríte vrchný poklop. Niektoré baktérie a vírusy z ľudských výlučkov sa šíria vzduchom a usádzajú sa aj na zubných kefkách. Vyplýva to z mikrobiologických štúdií.
  • Ak je v rodine niekto postihnutý infekčným ochorením, je potrebné jeho zubnú kefku oddeliť od ostatných, ktoré sú umiestnené v spoločnom pohári.
  • Pacientovi počas liečby infekčného ochorenia môžeme odporúčať opláchnuť zubnú kefku po očistení chrupu ústnou vodou. Zubnú kefku nikdy nedávajte „dezinfikovať“ do umývačky riadu alebo do mikrovlnnej rúry.
  • Pacient by si mal po vyliečení každého infekčného ochorenia, vrátane COVID-19, nevyhnutne vymeniť všetky pomôcky ústnej hygieny za nové (zubnú kefku, medzizubné kefky, prípadne jednozväzkovú kefku). Rovnako aj rodinní príslušníci musia vykonať to isté.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SKZL Slovenská komora zubných lekárov