Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze, kalkulačka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
5. 08. 2019 13:46 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Ak by sa zvýšila minimálna mzda na 580 eur, niektorí Slováci by si nemohli znížiť zdravotné odvody

Ak by sa minimálna mzda na rok 2020 zvýšila zo súčasných 520 eur na navrhovaných 580 eur, ľudia zarábajúci minimálnu mzdu by si nemohli znížiť zdravotné odvody o odvodovú odpočítateľnú položku (OOP).

Tá v súčasnosti dosahuje 380 eur a klesá so zvyšujúcou sa hrubou mzdou zamestnanca, pričom pri hrubej mzde 570 eur sa už nedá uplatniť.

„Predpokladá sa postupné utlmovanie až zánik tohto nástroja prirodzenou cestou. Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti neuvažuje o zrušení, zvyšovaní alebo inej zmene odpočítateľnej položky legislatívnou cestou,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Jednorazové opatrenie

Odpočítateľná položka v zdravotnom poistení bola podľa nej koncipovaná ako jednorazové opatrenie v sociálnej oblasti. Určená bola na podporu nízkopríjmových skupín obyvateľstva a na vytvorenie priestoru na zníženie odvodového zaťaženia týchto nízkopríjmových skupín.

„S rastom ekonomiky a s tým súvisiacim rastom mzdy obyvateľstva, vrátane výrazného navyšovania minimálnej mzdy, je preto postupne dopad odpočítateľnej položky nižší,“ povedala.

Aj pri raste minimálnej mzdy nad hranicu 570 eur tu podľa Eliášovej stále budú nízkopríjmové skupiny, ktorých príjem z najrôznejších dôvodov nebude dosahovať sumu 570 eur, napríklad pri práci na čiastkový pracovný úväzok bez ďalších príjmov. „U týchto skupín bude možné uplatnenie odpočítateľnej položky,“ dodala.

Zámerom bolo znížiť odvodové zaťaženie

Odvodovú odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie zaviedla predchádzajúca vláda Roberta Fica od 1. januára 2015. Jej zámerom bolo znížiť odvodové zaťaženie slabo zarábajúcich zamestnancov. Ide o položku v maximálnej možnej výške 380 eur, ktorá klesá dvojnásobne rýchlo, ako rastie hrubá mzda zamestnanca nad sumu 380 eur.

V súčasnosti sa uplatňuje na vymeriavací základ zamestnanca pri hrubej mzde do výšky 570 eur. Pri hrubej mzde nad 570 eur je táto položka nulová.

Do konca roka 2017 tento nástroj znižoval aj vymeriavací základ zamestnávateľa. Tým klesala celková cena práce pre zamestnávateľa pri mzde zamestnanca do 570 eur. Od 1. januára 2018 však odpočítateľná položka znižuje len zdravotné odvody nízkopríjmového zamestnanca.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje stanoviť minimálnu mzdu na rok 2020 vo výške 580 eur. V hodinovom vyjadrení by išlo o sumu 3,333 eura. Podľa ministerstva ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov SR požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne.

Odporúčané články

Nové úhrady za lieky znevýhodňujú niektorých chronických pacientov, tvrdí Šebová Pred štyridsiatimi rokmi riešilo socialistické zdravotníctvo rovnaké problémy ako to dnešné

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi Muža privalil valec na skládke odpadov, zomrel na mieste Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Úniky informácií v kauze vraždy Kuciaka považuje Gašpar za neodbornosť a nebezpečný precedens Hasiči zápasia s lesným požiarom pri Spišskej Novej Vsi, uvažujú nad nasadením leteckej techniky Minister Gál verí tajomníčke Jankovskej, ktorá bola v Threeme nazvaná Kočnerovou „opičkou“

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X