Ako účinne ošetriť štípance od komára? Šesť „domácich liekov“, ktoré zmiernia svrbenie a opuch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štípanec od komára, komár

Málokto z nás prežije leto bez komárieho štípanca. Keď sa ozve piskľavý zvuk dotieravého hmyzu, komár si práve brúsi sosák na svoju večeru a letí rovno „za nosom“.

Štípance obyčajne nepríjemne svrbia a zvyknú aj nepekne opúchať. Podľa farmaceutky Henriety Tvaruškovej z lekární Dr.Max môžu u niektorých ľudí prerásť do veľkých opuchov s výraznými červenými fľakmi.

V rámci prevencie preto odborníčka odporúča mať poruke chladivý gél s obsahom antihistaminika, pri závažnejších reakciách aj tabletu s antihistaminickým účinkom.

Bežné štípance je možné štípance ošetriť aj pomocou „domácej medicíny“.

Tipy od farmaceutky

  1. Kocka ľadu, prípadne ľadový obklad môžu priniesť rýchlu úľavu od nepríjemného svrbenia a opuchu. Ak však máme štípancov po tele viac, prvou pomocou môže byť aj studená sprcha.
  2. Rastlinou Aloe vera, resp. koncentrátom, možno priamo potierať opuchnuté miesta po uštipnutí. Aloe vera je známe svojím protizápalovým a antibakteriálnym účinkom.
  3. Čajovníkový, eukalyptový či levanduľový olej pôsobia dezinfekčne, znižujú pocit svrbenia. Pôsobia prirodzene protizápalovo a zároveň upokojujúco.
  4. Jablčný a kvasný liehový ocot boli základom ľudového liečiteľstva pri terapii štípancov. Ocot sa nariedil vodou a viackrát denne potieral priamo na postihnuté miesta.
  5. V minulosti sa okrem octu používala aj hustá pasta vytvorená zmiešaním sódy bikarbóny s vodou. Táto pasta sa potom natierala na opuchnuté miesta a po uschnutí sa z pokožky opláchla.
  6. Medzi tzv. babské rady patrí aj použitie citrónu v mieste vpichu, prikladanie zemiaku, medu či mentolovej zubnej pasty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Henrieta Tvarušková
Firmy a inštitúcie Lekárne Dr.Max