Česi zaktualizovali semafor, deväť okresov má pre koronavírus zelenú pohotovosť

Koronavírus, Česko, semafor

České ministerstvo zdravotníctva v pondelok ukázalo aktuálnu mapu Česka podľa epidemiologického rizika v jednotlivých okresoch. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že okresy v krajine sú biele, maximálne zelené.

Takzvaný semafor je rozdelený na štyri stupne podľa miery rizika – tú označuje biela, zelená, žltá a červená farba. „Nie je to robotický systém, ktorý by znamenal automatické reštrikcie,“ skonštatovala v súvislosti s mapou hlavná hygienička Jarmila Rážová.

Relatívne pokojná situácia

Jednotlivé farby na semafore majú miestnym hygienickým staniciam poskytovať odporúčania, aké opatrenia majú zavádzať. Odborníci majú dáta vyhodnocovať vždy v piatok a každý pondelok bude ministerstvo zdravotníctva semafor aktualizovať.

Viac o téme: Koronavírus

„Do konca júla sa dá epidemiologická situácia hodnotiť ako relatívne pokojná. Najdiskutovanejšie sú dve veľké oblasti – Praha a Moravsko-sliezsky kraj. Obe sa pohybujú na hrane, lepšie povedané najmä Praha, ktorá je na hrane medzi stupňami jedna a dva, teda s výskytom nákazy bez komunitného prenosu a začínajúcim komunitným prenosom,“ konštatovala Rážová.

Koronavírus, semafor, Česko

Šírenie nákazy z baru Techtle Mechtle

V Prahe sa ako problematické ukazuje šírenie nákazy z baru Techtle Mechtle, kde hygienici sledujú už stovky potvrdených prípadov koronavírusu. V súčasnosti sa čísla podľa hlavnej hygieničky pohybujú okolo 219 ľudí, ale nejaké prípady ešte pribudnú.

„Je tu potenciál rozšírenia do ďalších krajov či okresov. Je to nezodpovedné správanie nás všetkých ako občanov, pretože zodpovednosť za zdravie si nesieme každý sám. Ak mám nejaké príznaky alebo sa správam tak, že som v blízkom kontakte s ostatnými, pijem alkohol a delím sa o poháriky, vymieňam si slamky, zvyšuje sa významným spôsobom riziko, že môžem ochorieť na infekčné ochorenie tohto i akéhokoľvek iného typu,“ dodala Rážová.

V školách sa rúška nosiť nebudú

Riaditeľka pražskej hygienickej stanice Zdeňka Jágrová pritom poznamenala, že Praha je obrovská aglomerácia, kde sa denne pohybujú takmer dva milióny ľudí. Je teda rizikovým miestom, kde bude výskyt nakazených vždy vyšší a preto sa musia nosiť rúška v zdravotníckych zariadeniach alebo v metre.

„Avizujeme, že sa rúška budú určite nosiť, keď to počasie umožní, aj v nadzemnej časti mestskej hromadnej dopravy,“ upozornila Jágrová a zároveň apelovala na mladú generáciu, aby dodržiavala pravidlá. Rúška sa ale podľa nej nebudú nosiť v školách, pričom tiež neplánujú pri zhoršení epidemiologickej situácie plošné uzatváranie škôl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam Vojtěch