Covid-19 odhaľuje ďalší zvláštny príznak, objavuje sa na chodidlách

Noha
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Po dočasnej strate čuchu a chuti si lekári všimli ďalší zvláštny príznak, ktorý môže poukazovať na ochorenie Covid-19. Symptómy ochorenia sa podľa nich prejavujú aj na koži.

Španielski dermatológovia dokumentovali na prstoch a vankúšikoch chodidiel niektorých detských a adolescentných pacientov s koronavírusom zvláštne kožné vyrážky či hrboľčeky sfarbené do ružovo-fialova. Pripomínajú vyrážky pri ovčích kiahňach alebo aj omrzliny na končekoch prstov.

Môžu sa objaviť pred vypuknutím ochorenia alebo sprevádzať bezpríznakový priebeh nákazy. V okolí kožných útvarov tiež môžu pacienti pociťovať svrbenie alebo pálenie, prípadne bolesť. Po odznení ochorenia pravdepodobne zmiznú, uvádza Today.com.

Podľa jednej z hypotéz ide o kožný zápalový prejav, ktorý môže sprevádzať ochorenie Covid-19. Iná teória hovorí, že kožné zmeny sú výsledkom krvných zrazenín. Zatiaľ však nie je jasné, aké percento pacientov tento príznak trápi. Častejší je však u detí, tínedžerov a mladších ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vírus našli aj v slzách

K ďalším zvláštnym príznakom, na ktorý ešte koncom marca upozornili oftalmológovia, patria začervenané oči, resp. zápal očných spojiviek. Tento príznak malo približne 1-3 percentá infikovaných. Vírusové častice sa tiež podarilo nájsť v slzách pacientov, uvádza Today.com.

K základných príznakom ochorenia Covid-19 patrí horúčka, malátnosť, bolesť svalov, suchý kašeľ, ťažkosti s dýchaním a tiež zvýšená únava. Ochorenie však môže mať aj bezpríznakový priebeh, prípadne naň môžu upozorňovať zvláštne príznaky, ako svrbenie tela či tráviace problémy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom