Denne by sme mali vypiť osem pohárov vody. Podľa lekárky sa vekom vytráca dôležitý reflex

Miriam Kvostková
MUDr. Miriam Kvostková. Foto: Nemocnica AGEL Handlová

Smäd, ktorý telo núti prijať dostatočné množstvo tekutín, sa so stúpajúcim vekom vytráca. Seniori ho teda nemusia pociťovať v dostatočnej miere ani počas letných horúčav, informuje v tlačovej správe AGEL.

Organizmus seniorov obsahuje menej tekutín, ich orgány pracujú pomalšie. Problematickejšie je tiež vylučovanie tekutín spolu s odpadovými látkami. Aj preto sú starší ľudia náchylnejší na dehydratáciu.

Znížený reflex smädu

Ľudia v seniorskom veku majú znížený reflex smädu. Čím má človek vyšší vek, tým menej pociťuje smäd, z toho dôvodu rastie riziko dehydratácie a jej následky môžu byť pre telo, ktoré je oslabené vekom, veľmi vážne. Dospelý človek by mal vypiť 20 až 45 mililitrov tekutín na jeden kilogram hmotnosti a všeobecne sa odporúča prijať 2,5 až 3 litre tekutín za deň,“ vysvetľuje primárka Oddelenia dlhodobo chorýchNemocnice AGEL Handlová Miriam Kvostková.

Osem pohárov vody denne

Človek by mal optimálne vypiť osem pohárov vody denne.

Najvhodnejšia je čistá pitná voda, pri voľbe minerálnych vôd by sa mala venovať zvýšená pozornosť obsahu sodíka. Ľudia vo vyššom veku veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a zvýšený obsah sodíka by im mohol tento stav ešte skomplikovať,“ hovorí primárka.

Paradoxný pocit chladu

Napriek tomu, že letné teploty niekedy dosahujú tropické hodnoty, môže byť seniorom, paradoxne, zima.

Súvisí to s poruchami termoregulácie, s ochoreniami kardiovaskulárneho systému alebo žliaz s vnútorným vylučovaním,“ vymenúva doktorka Kvostková.

Zároveň všetkým seniorom odporúča, aby v prípade, že sa im točí hlava, majú pocity na odpadnutie, slabosť alebo zhoršené dýchanie, volali pomoc, pretože môže ísť o varovné príznaky závažnejších zdravotných komplikácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe miriam-kvostkova
Firmy a inštitúcie Nemocnica Handlová