Rebríček najlepších nemocníc na Slovensku. INEKO hodnotil spokojnosť pacientov aj hospodárenie

nemocnica
Foto: ilustračné, Getty images
  • aktualizované 14. októbra, 13:13

Ocenenie Nemocnica roka 2019 získali nemocnice v Banskej Bystrici a Košiciach – Šaci. Na tlačovej konferencii o tom informoval Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.

Nemocnica v Ružomberku sa zlepšila

Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2019 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc obhájila Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

INEKO, najlepšie nemocnice na Slovensku
INEKO zverejnil rebríček najlepších univerzitných nemocníc na Slovensku. 14. október 2019 Foto: www.ineko.sk

Druhé miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosti, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti obsadila minulý rok tretia – Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN. Ocenenie bronzová Nemocnica roka získala Univerzitná nemocnica Martin.

V kategórii všeobecných nemocníc získala najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2019 po prvýkrát Nemocnica Košice-Šaca 1, súkromná nemocnica, ktorá vystriedala na čele tento rok druhú Ľubovniansku nemocnicu. Tá triumfovala štyri roky po sebe.

Najlepšia starostlivosť pre pacientov

Tretiu pozíciu obhájila štátna Nemocnica Poprad. Zaujímavosťou je, že rovnaká trojica na prvých troch miestach bola aj v predošlých troch ročníkoch Nemocnice roka.

„Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať. Cieľom je, aby pacienti dostávali najlepšiu starostlivosť za najlepšiu cenu. To je v súlade s posolstvom hodnoty za peniaze,“ uviedol analytik INEKO Dušan Zachar.

INEKO, najlepšie nemocnice na Slovensku
INEKO zverejnil rebríček najlepších všeobecných nemocníc na Slovensku. 14. október 2019 Foto: www.ineko.sk

Líder medzi štátnymi zariadeniami

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici dosiahla ako jediná z veľkých štátnych zariadení nadpriemerné bodové hodnotenie v každej zo šiestich hlavných oblastí sledovaných ukazovateľov. Medzi silné stránky nemocnice možno zaradiť transparentnosť, kde patrí dlhé roky medzi lídrov.

„Chcela by som sa poďakovať pacientom, že nám dôverujú, zamestnancom, tímu mojich kolegov aj INEKU za to, že robí vynikajúcu vec, lebo vytvára priestor prirodzenej konkurencie v systéme,“ povedala riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková.

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku exceluje v ukazovateli spokojnosť pacientov. Jej silnou stránkou sú aj indikátory kvality, kde má vo svojej kategórii najlepšie čísla v rámci nutnosti reoperovať pacientov, pri úmrtnosti po operáciách a na akútnu mozgovo-cievnu príhodu.

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) lieči náročné diagnózy pacientov, ktorí sú s jej prácou spokojní, nemocnica sa zároveň stala medziročným skokanom v zlepšení transparentnosti, vlani bola totiž medzi poslednými.

Najlepšie hospodáriace nemocnice

FN Nitra zostáva s prehľadom najlepšie hospodáriacim zariadením v kategórii štátnych fakultných nemocníc. Nemocnica so suverénne najhorším finančným zdravím – Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) patrila uplynulý rok do tej polovice štátnych nemocníc, ktoré vytvárali straty a dlhy pomalším tempom ako tie ostatné.

UNB, hoci zostáva nemocnicou s najmenej spokojnými pacientmi, sa spolu s FNsP Žilina medziročne v tomto ukazovateli zlepšili. Bratislavská UNB patrí k úplnej špičke takmer pri všetkých indikátoroch kvality. Najnižší rating v hodnotení INEKO získala v tomto roku FN Trnava.

Okrem pacientov relatívne rýchlo preberajúceho urgentu má nemocnica ostatné ukazovatele priemerné alebo podpriemerné. Po UNB má druhých najmenej spokojných pacientov, ktorí podávajú sťažnosti na úrad pre dohľad v najväčšej miere.

Ocenenie kolektívov a zamestnancov

Nemocnica v Košiciach-Šaci má ako jediná zo všeobecných nemocníc vysoko nadpriemerné bodové hodnoty vo všetkých šiestich skúmaných oblastiach. Má spokojných pacientov a v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti patrí táto nemocnica tiež medzi najlepších.

„Veľmi ma teší, že práve naša nemocnica dosiahla tento rok toto ocenenie. Je to ocenenie našich kolektívov a zamestnancov,“ povedal riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca Ján Slávik. Pretrvávajúcou doménou Ľubovnianskej nemocnice je vysoká spokojnosť pacientov, veľmi dobrá kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, výborné hospodárenie a transparentnosť.

Vo všetkých týchto hlavných oblastiach ukazovateľov jej patrí prvé miesto. Najsilnejšou stránkou Nemocnice Poprad sú početné skúsenosti jej operačných oddelení, je príkladom, že aj štátne zariadenie dokáže dlhodobo hospodáriť vyrovnane a uhrádzať všetky svoje záväzky načas.

Nemocnice na chvoste rebríčka

Nemocnica v Leviciach zostáva zariadením, s ktorým sú pacienti najmenej spokojní. Medziročne sa nemocnica výraznejšie zlepšila v transparentnosti, hoci je pri tomto ukazovateli stále podpriemerná.

Celkový druhý najnižší rating v hodnotení dosiahla nemocnica Prievidza, ktorú okrem zlých hospodárskych čísel ťahajú nadol najhoršie indikátory kvality spomedzi všetkých všeobecných nemocníc.

Nemocnica na okraji mesta z Partizánskeho skončila v aktuálnom porovnaní všeobecných nemocníc na poslednom mieste. Nevyniká v žiadnej zo sledovaných oblastí.

Nový portál má pomôcť pacientom rozhodnúť sa, ktorú nemocnicu si vybrať

Riaditeľ INEKO Peter Goliaš na konferencii informoval aj o novom internetovom portáli, ktorý spúšťa INEKO. Jeho webová adresa je kdesaliecit.sk.

Chce takto pomôcť pacientom vybrať si zdravotnícke zariadenie.

„Naším cieľom je viac sa priblížiť pacientom, ísť viac od analytickej časti smerom k tomu, aby bol portál orientovaný viac pre pacienta. Mal by byť lepšie použiteľný a prehľadnejší. Dnes je spustený v pilotnej verzii,“ uviedol Peter Goliaš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ZacharJán SlávikMiriam Lapuníková
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská BystricaINEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyNemocnica PopradUN Martin Univerzitná nemocnica MartinÚVN Ružomberok Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok