Identifikovali najčastejší príznak Covid-19 u detí. Úmrtia sú extrémne zriedkavé, tvrdia lekári

Koronavirus, karantena, rodič, dieťa
Foto: ilustračné, Getty images

Štúdia uskutočnená na európskych deťoch s ochorením COVID-19 podľa BBC ukazuje, že úmrtia sú extrémne zriedkavé.

Výskumníci vedení tímom z detskej nemocnice Great Ormond Street Hospital v Londýne skúmali 582 detí vo veku od troch dní do 18 rokov z 25 európskych krajín. Všetky mali pozitívne testy na koronavírus počas prvej špičky pandémie v apríli.

Štvrtina z nich mala predchádzajúce zdravotné problémy. Štyri zo sledovaných detí zomreli, pričom žiadne nemalo menej ako 10 rokov. Dve mali už existujúce zdravotné problémy.

Z príznakov prevažovala horúčka

Viac než polovicu študovaných detí museli hospitalizovať a osem percent potrebovalo intenzívnu starostlivosť. Deti mali často horúčku (65 percent), zápal horných dýchacích ciest (54 percent), zápal pľúc (25 percent) a tráviace problémy (22 percent).

Niektoré z detí (16 percent), z ktorých väčšinu testovali pre blízky kontakt na niekoho nakazeného, však nemali žiadne symptómy.

Doktor Marc Tebruegge v tejto súvislosti uviedol, že celkovo mala väčšina detí a neplnoletých len mierne príznaky ochorenia. Podľa lekárov sú síce výsledky štúdie „upokojujúce“, je však ešte potrebné zistiť viac o liečbe vážne chorých, zhrnuli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom