Kalavská: Smer-SD sa ku mne ako k svojmu ministrovi nespráva adekvátne

Andrea Kalavská
Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Strana Smer-SD sa ku mne ako k svojmu ministrovi nespráva adekvátne, tvrdí ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. Konštatovala to v pondelok po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR (tripartita).

Minulý týždeň preto chcela z funkcie odísť.

Cítila som sa veľmi zle. Na druhej strane som dostala v priebehu týchto dní neskutočné množstvo podporných listov a e-mailov, aby som zostala, aby som myslela na pacientov, lekárov a rozrobenú prácu. Keby človek myslel len sám na seba, určite odíde, lebo si povie, že mu to za to nestojí. Vždy som mala len jeden záujem, a tým bol pacient. Asi sa to v slovenskej politike nenosí alebo je to trápne, nenašlo to odozvu,“ uviedla.

Nemá sa za čo hanbiť

Stratifikácia podľa Kalavskej nebol jediný projekt, na ktorom rezort pracoval. Ako konštatovala, keď bude dávať odpočet, nebude sa mať za čo hanbiť. Pre slovenské zdravotníctvo toho ministerka podľa jej slov urobila veľa.

Teraz človek už len bilancuje a zvažuje, či mu za to stojí zotrvať ešte dva mesiace a niektoré veci pohnúť dopredu, alebo sa zbaliť a odísť,“ uviedla.

Šéfka rezortu rozhodnutie momentálne zvažuje. „Nerozhodnosť a slabosť to určite nie je. Buchnúť dverami dokáže každý a nemyslím si, že to je prejav nejakej sily, skôr emócie. Preto keď urobím rozhodnutie, chcem, aby to bolo rozhodnutie, ktoré nebudem ľutovať,“ dodala.

Nástroje, ktorými ministerka chcela pomôcť slovenskému zdravotníctvu, neboli prijaté. „Keď máte infarkt, rakovinu, tak vám je úplne jedno, aká je doba po voľbách. Štát je na to, aby sa staral. Každý sa oháňa tým, že by to bolo politicky zlé. Nie je politicky zlé, že sa o vás nemá kto starať? Že chodíte k doktorovi a neviete ho nájsť? Že ležíte na oddelení, kde vám nevedia pomôcť?“ pýta sa Kalavská.

Neprijatý zákon neriešil iba zmeny v očkovaní

Parlament minulý týždeň neschválil zmeny v očkovaní ani v dlhodobej starostlivosti z dielne ministerstva zdravotníctva. Zákon však podľa Kalavskej nie je len o očkovaní, je to tiež o tom, ako sa správať k ohnisku nákazy.

V súčasnosti sú v celej Európe problémy s osýpkami, my ako štát sa budeme na to len pozerať, keď tu bude mať pol západného alebo východného Slovenska osýpky a nebudú stíhať nemocnice. Potom sa budú obracať na ministerstvo zdravotníctva, čo na to hovorím. Ja som na to odpovedala už zákonom, ktorý ste neprijali,“ dodala šéfka rezortu.

Tento zákon podľa jej slov sumarizoval všetky potreby a mal ich vyriešiť. „Ak o toto nebol záujem v parlamente, tak si hovorím, načo tu budem predkladať zákony. Komu záleží na zdraví občanov?“ pýta sa Kalavská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Kalavská