Lekárka Ivana Jochmanová odhaľuje podvodné praktiky v medicíne: Placebo je hotová zlatá baňa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračná fotografia. Foto: Gettyimages

Ľudská hlúposť vraj nepozná hranice. Jej sestrou je nevedomosť, ktorá môže byť rovnako škodlivá. A práve nevedomosť je predpokladom vzniku nových konceptov alternatívnej medicíny, ktoré sa na internete aj súkromných klinikách objavujú ako huby po daždi. Ich nebezpečenstvo spočíva najmä v tom, že vážne chorých ľudí odrádzajú od klasickej liečby.

Najčastejšie sa stretávame s biorezonananciou, prekyslením organizmu a pri nádorových ochoreniach aj s užívaním vitamínu B17. Samozrejme, ľudia veria aj nezmyslu o škodlivosti očkovania,“ vysvetľuje doktorka Ivana Jochmanová z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, ktorá spolupracuje na projekte Lovci šarlatánov. Jeho cieľom je boj proti konšpiráciám a vzdelávanie verejnosti.

Biorezonancia zneužíva vedecké pojmy

Ukážkovým príkladom šarlatánstva, ktoré sa úspešne rozšírilo medzi ľudí, je diagnostika a liečba pomocou tzv. biorezonancie.Znie to ako niečo úžasné,“ hovorí odborníčka s tým, že zástancovia tejto populárnej metódy zneužívajú vedecky znejúce pojmy na vyvolanie pocitu dôveryhodnosti.

Princíp biorezonancie vychádza z naoko sofistikovanej myšlienky, že každá časť tela, každá bunka, ale aj vírusy, toxíny a iné patogény, majú svoju typickú frekvenciu elektromagnetického vyžarovania.

Propagátori „zázračnej“ metódy tvrdia, že patogény či toxíny narušujú komunikáciu medzi bunkami a ich elektromagnetické vyžarovanie, ktoré dokáže biorezonančný prístroj nielen zmerať, ale aj liečiť pomocou správnej frekvencie.

Najhoršie je, keď terapeuti pacientov presvedčia, že trpia vážnymi ochoreniami, ktoré musia liečiť,“ dodáva. Ľudia potom chodia od lekára k lekárovi s obavami, že majú rakovinu, parazity alebo sú otrávení toxínmi.

Vitamín B17 vraj lieči rakovinu

Amygdalín, nazývaný aj laetril či vitamín B17, ktorý sa nachádza v marhuľových kôstkach, si ľudia vďaka nezmyslom z internetu zase ordinujú na liečbu rakoviny. „Užívanie tejto látky je však rizikové, keďže pri vyšších dávkach sa môžu otráviť kyanidom. Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by podporili jej protinádorový účinok,“ varuje doktorka Jochmanová.

Skutočné prekyslenie organizmu môže zabiť

Podobným bludom je tzv. prekyslenie organizmu, ktoré niekedy mätie aj lekárov.

„Čo majú šarlatáni na mysli pod prekyslením organizmu? Ak ide o prekyslenie krvi – acidózu – to je závažný stav, ktorý, ak sa nerieši, môže viesť až k smrti. Preto je pH krvi prísne regulované,“ vysvetľuje.

Krv teda musí mať relatívne stabilné pH, ktorého hodnota sa pohybuje v rozmedzí od 7,34 – 7,45. Akúkoľvek výchylku smerom nahor alebo nadol sa organizmus ihneď snaží kompenzovať.

„Ľudský moč je napríklad prirodzene kyslý a jeho kyslosť, ako aj kyslosť slín, závisia aj od toho, čo sme zjedli alebo vypili,“ objasňuje. Navyše, kyslé prostredie chráni pred infekciami a v močových cestách – ak je udržiavané v normálnom rozmedzí, čiže ak moč nie je ani príliš kyslý, ani zásaditý, bráni tvorbe kameňov.

„Ďalším prirodzene veľmi kyslým prostredím v našom tele je žalúdok (pH 1,35 – 3,5). Acidita ho chráni pred infekciami a kyseliny tiež pomáhajú tráviť potravu,“ argumentuje.

Prečo im veríme?

Prečo veria konšpiráciám aj inteligentní ľudia? Dôvodom je emočný náboj hoaxov: Pri hoaxoch je pravidlom, že sa tvária ako niečo úžasné, bombastické, čo nám doteraz všetci tajili.“ Na to, aby im človek nepodľahol, potrebuje mať okrem kritického myslenia aj dostatok vedomostí o problematike.

„Hoaxy zvyčajne ponúkajú jednoduché riešenia veľmi komplexných problémov, a to sa ľuďom páči,“ ozrejmuje a dopĺňa, že šíriteľov nezmyslov často poháňa túžba po zisku a niektorí im aj skutočne veria. Mnohí z propagátorov hoaxov sa považujú za osvietených a snažia sa ľudí presvedčiť, že ich niekto ovláda alebo chce ovládať, že systém funguje proti nim – a tento ťah zaberá.

Neraz podliehajú medicínskych hoaxom práve tí najzraniteľnejší – nevyliečiteľne chorí ľudia. Stáva sa, že odmietnu konvenčnú liečbu a na popud liečiteľa skúšajú alternatívnu medicínu. K lekárovi sa potom vracajú, až keď ich život visí na vlásku.

Metastázy mala aj v kostiach

Počas štúdia na lekárskej fakulte som sa stretla s mladou ženou, mala 22 či 23 rokov a rakovinu prsníka s metastázami v kostiach. Bola už v štádiu, keď sa ochorenie nedalo vyliečiť. Nasledovala len paliatívna starostlivosť a po niekoľkých týždňoch zomrela. Najhoršie na tomto prípade bolo, že nádor v prsníku jej diagnostikovali ešte v úplne počiatočnom štádiu, stačilo ho odstrániť, možno pooperačne nasadiť chemoterapiu a bola by v poriadku. Ona ale liečbu odmietla a chodila rok k liečiteľovi, ktorý jej po roku povedal, že je vyliečená,“ opisuje príklad z praxe odborníčka z Košíc.

Cukrovku liečil homeopatikami a ajurvédou

S ťažkým srdcom spomína aj na ďalší prípad, mladého muža s cukrovkou I. typu, ktorú sa pokúšal liečiť alternatívne: Ide o ochorenie, pri ktorom je pacient závislý na podávaní inzulínu. Tento pacient bol u nás opakovane hospitalizovaný pre hyperglykémie (vysoké hladiny glukózy v krvi), diabetickú ketoacidózu a poškodenie obličiek v dôsledku diabetu. Napriek všetkým odporúčaniam a pokynom nedodržiaval režim diabetika, nepichal si inzulín a liečil sa homeopatikami a ajurvédskou medicínou. Neviem, ako sa má aktuálne, ale predpokladám, že nie lepšie. Ide o mladého človeka, ktorý už má rozvinuté takmer všetky komplikácie diabetu.“

„Kúzelný“ placebo efekt

Ako pripomína doktorka Jochmanová, veľakrát sú alternatívne liečebné metódy skvelým biznis modelom. Mnohé z nich totiž parazitujú na zúfalej viere a takmer kúzelnej metóde samoliečenia: placebo efekte. Príkladom je homeopatia, ktorej propagátori sa nájdu aj medzi odborníkmi v bielych plášťoch.

„Niektorí lekári si zrejme uvedomujú, že ide o placebo efekt – a ten nie je v liečbe mnohých bežných ochorení zanedbateľný. Navyše, homeopatia nemôže priamo uškodiť – aj keby ste naraz zobrali celú fľaštičku homeopatických guľôčok, nič sa vám nestane (pokiaľ nie ste diabetik, u ktorého by bolo vhodné dopichnúť si inzulín),“ dodáva.

Homeopatiká sú bežnou súčasťou sortimentu lekární, aj keď neliečia. Paradoxné je, že podľa európskej smernice musia byť registrované ako lieky, ich registračná procedúra je však oveľa jednoduchšia. Prečo? Odpoveď prezrádza ich zloženie: „Neobsahujú žiadnu účinnú látku, a teda ani látku, ktorá by mohla mať nežiaduce účinky.“

Ivana Jochmanová,
MUDr. Mgr. Ivana Jochmanová, PhD. Foto: archív I. Jochmanovej

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ivana Jochmanová
Firmy a inštitúcie LF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach