Lekárka komora má výhrady k novele zákona o liekoch, návrh na predpisovanie generík bez konkrétneho názvu neušetrí peniaze

Peniaze, lieky
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Návrh na predpisovanie generík bez konkrétneho názvu lieku nemá opodstatnenie a neušetrí peniaze. Slovenská lekárska komora (SLK) tým reagovala na návrh novely zákona o liekoch, ktorý by mal takúto zmenu priniesť.

Predkladaná novela je podľa komory skôr v prospech lekární a distribútorov liekov, rozhodne však nie v prospech pacientov a slovenského zdravotníctva.

Súčasný stav je dobrý

Súčasný stav, v ktorom lekári už od roku 2011 povinne predpisujú lieky genericky, ale zároveň môžu v odôvodnených prípadoch uviesť na recept aj konkrétny názov, je z pohľadu komory dobrý. SLK preto navrhuje stiahnuť návrh novely z medzirezortného pripomienkového konania a ponechať v praxi súčasný stav.

„Pripravovaná novela zákona bude pre pacientov, najmä tých starších, ktorí užívajú najviac liekov, znamenať len zbytočný zmätok, nedorozumenia a vylúčiť nemožno ani ohrozenie ich zdravia. Ak pacient dostane povedzme každý mesiac ‚svoj‘ liek v inom balení, hlavne u tých starších to spôsobí značnú dezorientáciu a môže narušiť aj priebeh liečby,“ uviedla SLK.

Lekári budú mať sťaženú prácu

Komora pripomína, že lekár vie najlepšie posúdiť prípadnú kontraindikáciu s inými liekmi. Aj pri generikách s tou istou účinnou látkou môžu byť rozdiely v účinkoch aj vzájomných interakciách medzi jednotlivými liekmi, ktoré pri liečbe pacienta môže posúdiť len jeho lekár.

„Týmto spôsobom teda prácu lekárov iba sťažíme, pretože väčšina pacientov nevie lekárovi povedať presný názov lieku, ktorý užíva,“ uzavrela lekárska komora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora