Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nemocnica, pacientka
Foto: ilustračné, Getty Images
7. 09. 2019 12:58 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Ministerstvo zdravotníctva ešte neukončilo kontroly v nemocniciach v prípade porušovania normatívov

Ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) začalo kontroly v nemocniciach v prípade porušovania personálnych normatívov. Rezort to uviedol pre agentúru SITA.

Ako informovali v tomto týždni Lekárske odborové združenie (LOZ) a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA), zatiaľ nedostali od ministerstva informácie o výsledku kontrol v nemocniciach, ktoré sa týkali porušovania personálnych normatívov. „Nakoľko ešte kontroly neboli ukončené, nie je možné sa k ich priebehu vyjadrovať,“ uviedlo ministerstvo.

Systémové skvalitňovanie zdravotníctva

„Ministerstvo zdravotníctva uvádza do praxe množstvo opatrení s prioritným zámerom – systémovo skvalitňovať slovenské zdravotníctvo. Zároveň sme otvorení každej konštruktívnej spolupráci, vrátane LOZ. Jeho členovia sú informovaní, že realizujeme zmeny, ktoré prinesú pozitívny stabilný efekt pre zdravotnícky systém,“ informoval rezort.

Ako uviedol, pokiaľ ide o počty pacientov na oddeleniach, ktoré pripadajú na zdravotnícky personál, pripravujú výnos o materiálno-technickom a personálnom zabezpečení zdravotníckych zariadení.

„Aktuálne ide zatiaľ o pracovnú verziu, pričom vnímame podnety všetkých zainteresovaných strán,“ poznamenalo ministerstvo. Personálne normatívy sú podľa rezortu aktuálne upravené Výnosom MZ SR o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zaradení.

Ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo, že všetky manažmenty nemocníc sú plne zodpovedné za dodržiavanie predpisov, vrátane kvalitného poskytovania zdravotnej starostlivosti a dodržiavania bezpečnosti pacientov.

Nedostatok personálu na oddeleniach

V rámci kampane “Nekrič na sestru, napíš ministerstvu!” urgujú LOZ a OZ SaPA odpoveď ministerstva zdravotníctva na podnety občanov pre podozrenia z nedodržiavania normatívov v ôsmich nemocniciach.

Tieto podnety sa týkali podozrenia na nedostatok personálu na oddeleniach ôsmich nemocníc „Ani po troch mesiacoch sme z ministerstva nedostali žiadne informácie o výsledku kontrol v daných nemocniciach,“ uviedli predtým v tlačovej správe odborári.

V súvislosti s kampaňou ministerku zdravotníctva listom požiadali o vykonanie kontrol súvisiacich s konkrétnymi nemocnicami. „Aj na tomto príklade vidno, ako vážne myslí ministerstvo toľko spomínanú stratifikáciu nemocníc. Ak ministerstvo zdravotníctva nevie dohliadať na dodržiavanie ani dnešných pár indikátorov kvality v nemocniciach, ako vážne myslí pani ministerka stratifikáciu, kde ministerstvo určuje navyše ďalšie indikátory kvality, na dodržiavanie ktorých má aj dohliadať,“ pýtal sa predseda LOZ Peter Visolajský.

Prešetrenie sa týka ôsmich nemocníc

Žiadna veľká reforma sa podľa neho nemôže uskutočniť, ak základné funkcie a minimálne štandardy nie sú kontrolované a dodržiavané. „Je smutné, že ministerstvo neignoruje pri týchto podnetoch len nás lekárov a sestry, ale predovšetkým ignoruje pacientov, ktorí nám podnety zaslali,“ dodal.

Žiadosť o prešetrenie dodržiavania normatívov sa týkala konkrétnych oddelení nemocníc v Žiline, Trenčíne, Leviciach, Galante, Topoľčanoch, Humennom, Nitre a Bardejove.

„Pacienti a ich rodinní príslušníci majú naďalej možnosť poslať podnety na nedostatok personálu v nemocniciach. Podnety po doručení písomnou alebo emailovou formou na chybajucipersonal@loz.sk zástupcovia LOZ a OZ SaPA spracujú a doručia ministerstvu zdravotníctva,“ informovali obe združenia.

K téme

Rooseveltova nemocnica otvorila školiace stredisko, ponúkne aj živé prenosy z operácií Ministerka Kalavská obhajovala stratifikáciu nemocníc, tému chce vrátiť z politickej roviny do odbornej

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X