Musíme zvyšovať informovanosť občanov o očkovaní, tvrdí Krajčí

očkovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Je potrebné zvyšovať informovanosť občanov o očkovaní, uviedol v parlamentnej rozprave k vládnemu návrhu novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia poslanec za OĽaNO Marek Krajčí.

Momentálne je tu veľký problém. Vo svete rastie nedôvera spoločnosti voči neodôvodneným obavám z nežiaducich účinkov očkovania. Správny spôsob, ako tieto problémy riešiť, je zvyšovať informovanosť občanov pri očkovaní o jeho dôležitých benefitoch pre spoločnosť, ale aj o nežiaducich účinkoch, ktoré očkovanie má,“ povedal tieňový minister zdravotníctva za OĽaNO.

Podpis posilní informovanosť pacienta

Zákon o liekoch podľa neho už niekoľko rokov vyžaduje, aby ošetrujúci lekár poskytol písomnú informáciu pre používateľa humánneho lieku ešte pred podaním imunobiologického lieku a urobil to bez vyzvania. Prax je však podľa Krajčího taká, že danú povinnosť dodržiava len nepatrný počet očkujúcich lekárov.

Podal preto pozmeňujúci návrh, aby bol pacient povinný podpísať oboznámenie, resp. prevzatie písomnej informácie o lieku.

Povinnosť podpísania oboznámenia, resp. prevzatia písomnej informácie o lieku výrazne posilní informovanosť pacienta. Tým sa zároveň zníži rastúca nedôvera v spoločnosti voči neodôvodneným obavám z nežiaducich účinkov očkovania,“ uviedol Krajčí.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská oponovala, že rezort obhajuje verejný záujem a ten nemôže byť viazaný na súhlas jednotlivca.

Nedosiahli by sme verejné zlepšenie stavu, ktorý týmto verejným záujmom chceme navodiť. Tu ide o preventívny zásah, podanie vakcíny človeku, ktorý je zdravý, za účelom toho, aby zdravý zostal do konca svojho života, keďže na to má Slovensko, Európa a svet účinné preventívne prostriedky,“ uviedla šéfka rezortu.

Zákon povolí škôlky len pre zaočkované deti

Navrhovaná novela zákona povoľuje prijať do škôlok len zaočkované deti. Výnimku majú mať len deti, ktoré budú mať potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že sú proti nákaze imúnne, alebo nemôžu byť očkované pre trvalú kontraindikáciu.

Kolektívne zariadenie podľa rezortu zdravotníctva vytvára podmienky uľahčujúce zavlečenie a šírenie nákazy. „Neočkované deti v kolektíve môžu byť prameňom pôvodcu nákazy pre iné deti, ktoré nemôžu byť očkované pre kontraindikáciu, alebo sú neimúnne pre neschopnosť organizmu vytvoriť si ochranu,“ zdôvodňuje rezort zdravotníctva. Nepodrobenie sa povinnému pravidelnému očkovaniu sa však už po novom nebude posudzovať ako priestupok.

Zákazníkom reštaurácií má novela zákona umožniť vstup do reštaurácie so spoločenským zvieraťom, napríklad psom a mačkou, ak to povolí prevádzkovateľ tohto zariadenia.

Novelou zákona sa prevádzkovateľom solárií zakazuje ponúkať svoje služby osobám mladším ako 18 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti