Na Slovensku sa ešte nevyskytol prípad, kedy by bol zaočkovaný v priamom ohrození života

Koronavírus, vakcína
Košický samosprávny kraj vyzýva zdravotníkov, aby sa na očkovanie prihlásili prostredníctvom formulára. Foto: ilustračné, SITA/AP

Na Slovensku doteraz nezaznamenali prípad, kedy by očkovaný človek musel byť hospitalizovaný na ARE a v priamom ohrození života.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Ako na sociálnej sieti uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), každá vakcína môže mať vedľajšie účinky, ktoré sa však neobjavia u všetkých očkovaných.

Typické vedľajšie účinky po očkovaní

Typickými vedľajšími účinkami po očkovaní sú bolesť a začervenanie v mieste vpichu, bolesť končatiny, únava, zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalov, kĺbov a iné krátkodobé nezávažné reakcie.

Takéto vedľajšie účinky sú prirodzenou reakciou imunitného systému na očkovanie a prevažná väčšina hlásení aj pri očkovaní proti COVID-19 sa týka práve takýchto krátkodobých nezávažných reakcií.

Zriedkavo sa vyskytnú i alergické reakcie

V zriedkavých prípadoch sa vyskytujú aj závažnejšie podozrenia na nežiaduce účinky, ktoré boli nahlásené aj na Slovensku. Ide napríklad o alergické reakcie alebo prekolapsový stav. V takýchto prípadoch si stav pacienta môže vyžadovať aj podanie korekčnej liečby a lekársky dohľad.

„Ani tieto nežiaduce reakcie však nepredstavujú priame ohrozenie života očkovaného človeka a po podaní liečby dochádza zvyčajne k rýchlemu zotaveniu,“ doplnil ŠÚKL.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv