Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Falck záchranné vozidlá
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA
17. 07. 2019 8:49 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.sk, SITA

Odchod Falcku nevytvorí dieru na trhu, tvrdí prezident asociácie záchraniek

Odchod Falcku nevytvorí dieru na trhu v poskytovaní záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Pre agentúru SITA to uviedol prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby a riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby ZaMED Matej Polák.

Spoločnosť Falck v pondelok oznámila, že končí s poskytovaním záchrannej zdravotnej služby na Slovensku.

Na všetky stanice, kde Falck poskytoval doposiaľ ZZS, sú v súčasnosti vypísané výberové konania, v ktorých Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) hľadá nového poskytovateľa ZZS na danej stanici.

„Je preto možné, že na mnohých z týchto staníc by sa menil poskytovateľ ZZS bez ohľadu na rozhodnutie Falcku zostať alebo odísť zo slovenského trhu,“ konštatoval Polák.

Sú pripravení

Pre ďalšiu kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti na staniciach opúšťaných Falckom bude podľa neho dôležité, aby ÚDZS vybral pre tieto stanice takého poskytovateľa, ktorý má s poskytovaním záchrannej zdravotnej služby reálne skúsenosti a ktorý prakticky preukázal, že je materiálne a personálne schopný poskytovať ju kvalitne.

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí sedem väčších poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Sú to Falck záchranná, Záchranná zdravotná služba Bratislava, Záchranná zdravotná služba Košice, LSE – Life Star Emergency; Záchranná zdravotná služba ZaMED, ATE, Nemocnica s poliklinikou Brezno. Sú združené v Asociácii záchrannej zdravotnej služby.

Všetci títo poskytovatelia združení v AZZS, vrátane Falcku, poskytujú podľa Poláka záchrannú zdravotnú službu na vysoko profesionálnej úrovni.

Zamestnanci Falcku nájdu uplatnenie u iných firiem

Poskytovatelia ZZS okrem Falcku zabezpečujú záchrannú zdravotnú službu na takmer dvoch tretinách staníc na Slovensku. Všetci súčasní poskytovatelia sú pripravení aj naďalej poskytovať kvalitnú prednemocničnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť na tých staniciach ZZS, na ktorých ich Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vyberie ako najlepšieho uchádzača o ich prevádzku.

„Aj keď nás dobrovoľný odchod Falcku nepotešil, odchod jedného zo siedmich väčších poskytovateľov ZZS zo Slovenska dokážu zvyšní súčasní poskytovatelia ZZS zastúpiť,“ tvrdí prezident asociácie.

„Nie je tiež potrebné obávať sa o ďalšie uplatnenie samotných záchranárov, vodičov a lekárov Falcku. Tí z nich, ktorí budú mať aj naďalej záujem zostať pracovať v záchrannej zdravotnej službe, a ktorí spĺňajú všetky legislatívou definované podmienky na výkon práce v záchrannej zdravotnej službe, nepochybne nájdu uplatnenie u iného etablovaného poskytovateľa ZZS na Slovensku,“ ubezpečil.

Neobáva sa ani ministerka

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podľa vlastných slov rešpektuje rozhodnutie Falcku.

Neobáva sa, že by záchrannú službu na Slovensko nemal kto pokrývať. „Nemal by byť problém, aby všetky body boli obsadené,“ povedala v utorok.

Záchranky: Výpadok pokryjú ostatní

Záchranná zdravotná služba Bratislava vníma odchod Falcku ako interné rozhodnutie súkromnej spoločnosti.

„Je nevyhnutné, aby sa zachovala kontinuita a dostupnosť poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti,“ upozornila bratislavská záchranka.

„Pre našu spoločnosť sa uvedeným rozhodnutím nič nemení,“ dodala.

Ani ZZS LSE – Life Star Emergency nevidí dôvod na výpadok v sieti poskytovanej záchrannej zdravotnej služby. Na trhu je viacero poskytovateľov ZZS, upozorňuje.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v júni vypísal výberové konanie na povolenie prevádzkovať záchrannú zdravotnú službu. Celkovo sa súťaž vypísala na 328 bodov záchraniek. Uchádzači sa mali do výberového konania prihlásiť do 16. júla.

Odporúčané články

Vodiči Dopravnej zdravotnej služby Falck vlani najazdili najvyšší počet kilometrov v histórii Päťdesiat škôl vyhralo defibrilátory vďaka projektu Záchrana som ja

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X