Pellegrini sa postavil za Ficov návrh pokutovať medikov, uvažuje aj o obmedzení učiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: SITA/Branislav Bibel

Návrh strany Smer-SD na stabilizáciu lekárov na Slovensku podľa premiéra Petra Pellegriniho nemá za cieľ spoplatniť vysokoškolské štúdium na Slovensku, ani zajať ľudí. Pellegrini to uviedol na tlačovej konferencii ministerstva práce.

Premiér zároveň poukázal na to, že štát má povinnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť občanom Slovenskej republiky bezplatne, v primeranej dostupnosti a čo najlepšej kvalite.

Tu však podľa premiéra začína mať štát vážny problém.

Nemôžeme si to dovoliť, tvrdí Pellegrini

Štát si pravdepodobne nebude môcť dovoliť luxus, aby vychovával obrovské množstvá kvalitných absolventov vysokých škôl v oblasti medicíny a potom ich kvázi dal k dispozícii iným krajinám,“ konštatoval.

Takéto opatrenie podľa Pellegriniho nepocítia lekári, ktorí vyštudujú na Slovensku, budú chcieť ísť na odbornú stáž a vrátia sa naspäť, respektíve budú mať záujem v slovenskom zdravotníctve ďalej pôsobiť.

Môže sa to podľa neho dotýkať 10 – 15 % študentov, ktorí si už dopredu plánujú, že tu nechcú pracovať a žiť.

Chcú tu len zadarmo vyštudovať a odísť žiť inde. V tom im nikto nebráni, ale budú určité podmienky, ktoré budú musieť splniť. Lebo donekonečna sa tento systém takto ťahať nedá,“ uviedol.

Uvažuje aj o obmedzení pedagógov

Inak sa podľa premiéra bude nahliadať na medika, ktorý odpracuje päť rokov a potom bude chcieť odísť do zahraničia, pretože náklady na štúdium sčasti odpracuje.

Budeme musieť diskutovať, ako postupne bude klesať povinnosť náhrady. Ak sa rozhodne odísť v deviatom roku, bolo by nelogické, aby mu niekto vystavil účet za celé štúdium,“ dodal.

Možno budeme musieť podľa premiéra podobne pristúpiť aj k ostatným profesiám, ktoré majú vplyv na verejný život.

Otázka bude možno, ako budeme postupovať do budúcna v prípade profesií, ako sú pedagógovia alebo iné služby, ktoré štát musí poskytovať. Aby ľudia, ktorí vyštudujú a ktorým sa snažíme poskytnúť bezplatné kvalitné vzdelanie, ho potom čo najlepšie využili doma,“ dodal predseda vlády.

Sestry riešili inak

Nie je to podľa neho nič neobvyklé, v mnohých vyspelých krajinách sú tie podmienky už dávno zavedené.

V prípade sestier sme išli trochu iným spôsobom. Sestrám, ktoré ešte vo väčšej miere opúšťajú SR, sme ponúkli počas štúdia finančnú pomoc ako štipendium,“ povedal Pellegrini.

Pokiaľ zostanú po skončení štúdia pracovať v slovenských nemocniciach a odrobia primeraný počet rokov, nemusia túto pôžičku vrátiť.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter uviedol, že za minulý rok prišlo na Slovensko takmer tisíc cudzincov, ktorí sú zamestnaní v zdravotníctve. Podobné číslo bolo aj za rok 2018.

Ale aj ukrajinská možnosť má svoje dno, preto je potrebné u nás hľadať spôsoby, ako to riešiť. Toto je jeden z tých spôsobov. Všetci pociťujeme, že tá potreba tu jednoducho je,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterPeter PellegriniRobert Fico