Pre nezaočkovaných proti COVID-19 sú jedinou nádejou dostupné lieky, chýbajú im však skúšky

Lieky
18 liekov sa ukazuje ako účinných aj voči mutáciam koronavírusu, ktoré môžu v budúcnosti vzniknúť Foto: GettyImages

Aj keď vakcíny proti ochoreniu COVID-19 predstavujú veľký úspech v boji s pandémiou, ukazuje sa, že očkovanie ako také nebude pre úplne potlačenie koronavírusu stačiť. Môžu za to viaceré faktory.

Sociálne slabšie skupiny obyvateľov či dokonca celé chudobnejšie štáty nemajú k vakcínam prístup, vo vyspelých krajinách zase vlády zápasia s neochotou obyvateľov očkovať sa.

Aj preto sa odborníci v rámci tretej vlny sústredia na hľadanie lieku. Zdá sa, že izraelským vedcom sa podarilo nájsť nie jeden, ale dokonca 18 rôznych liečiv, ktoré nielenže pomáhajú pri liečbe, ale aj priamo „liečia“ COVID-19.

18 výnimočných

Profesor biochémie Shy Arkin z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme urobil experiment, pri ktorom nechal na bunky infikované vírusom SARS-CoV-2 dva dni pôsobiť rôzne lieky. Takmer 100 percent nakazených buniek vďaka konkrétnym liečivám prežilo.

Inak neprežilo ani 50 percent infikovaných buniek. Z celkovo 2 800 liekov, ktoré takto vyskúšal, sa ako účinných ukázalo 18. Jeden z týchto liekov sa používa napríklad na liečbu aterosklerózy, ďalší pri rakovine krvi.

Konkrétne názvy liekov však Arkin zatiaľ nechce zverejňovať, nakoľko jeho štúdia ešte nebola publikovaná a konzultovaná s nezávislými odborníkmi. Za veľmi dobré však považuje, že ide o lieky, ktoré už prešli schvaľovacím procesom v súvislosti s inými dagnózami.

Účinné aj proti kmeňom

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Shy Arkin
Firmy a inštitúcie FDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivHebrejská univerzita v Jeruzaleme